HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Unášajú deti a robia z nich vojakov či otrokyne: Džihádisti v Mozambiku s miestnymi nemajú zľutovanie

Ilustračné foto / tasr

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi upozornila na neustále sa zvyšujúci počet unesených detí v africkom Mozambiku. V oblasti Cabo Delgado džihádisti terorizujú miestnych od roku 2017. Nepokoje si vyžiadali tisícky obetí a viac ako 750 tisíc vysídlených, informuje Vatican News.

Džíhádisti sa v Cobo Delgade usilujú o prevzatie moci kvôli prírodným zdrojom, tvrdí kňaz Kwiriwi Fonseca z diecézy Pemba. Miestny sa boja o životy zakaždým, keď počujú výstrely zbraní. „Pri zaznení výstrelu alebo akejkoľvek prestrelky z výcvikových táborov všetci okamžite panikária a utekajú. Vláda, mimovládne organizácie aj cirkev preto musia začať intenzívne a opakovane hovoriť o dôvere a bezpečnosti. Vládne tu skutočne veľký strach,“ zdôrazňuje Kwiriwi.

Islamistické skupiny však terorizujú miestnych nielen ozbrojenými útokmi, ale aj únosmi detí – mladých chlapcov aj dievčat, oba prípady z iného dôvodu. Z chlapcov sa usilujú spraviť vojakov, ozbroja ich a pod nátlakom a vyhrážkami musia konať v súlade s pokynmi, ktoré od džihádistov dostávajú. U dievčat ide o sexuálne potešenie členov vojenských síl. Unesené dievčatá, často maloleté, sú v tejto provincii často nútené aj k uzatváraniu manželských zväzkov.

Do španielskej enklávy Melilla sa pokúsilo vstúpiť 150 migrantov. Bolo zranených 20 strážcov (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info