HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Sudca odmietol zobrať advokáta Ribára do väzby. Sudca povedal, že návrh je nedôvodný

Advokát Martin Ribár FOTO TASR - Andrej Galica

Sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodol, že neberie advokátov Martina Ribára a Alexandra Fila do väzby. Verdikt nie je právoplatný, pretože prokurátor sa proti rozhodnutiu odvolal. O väzbe obvinených bude rozhodovať najvyšší súd, informuje TASR.

Sudca pre prípravné konanie nevyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na vzatie do väzby obvinených bratislavských advokátov Ribára a Fila. Oboch prepustil zo zadržania na slobodu. Informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Sudca podľa hovorkyne konštatoval dôvodnosť podozrenia, ale nekonštatoval dôvodnosť väzby.

Peter Erdős, obhajca jedného z advokátov, pre TASR uviedol, že sudca veľmi jasne poukázal na to, že návrh prokurátora je nedôvodný. „Vo svojom návrhu neuviedol žiadne konkrétne skutočnosti, z ktorých by mala vyplývať akákoľvek obava z ovplyvňovania, respektíve marenia vyšetrovania, alebo pokračovania v trestnej činnosti. Zároveň uviedol, že tieto úvahy sú výlučne v rovine hypotetickej a všeobecnej konštatácie,“ povedal Erdős.

Zábojník: Mikulec je v mentálnej i odbornej nevýhode a jeho vyjadrenia nie sú na požadovanej úrovni

Prokurátor ÚŠP podal návrh na vzatie do väzby obvinených z dôvodov kolúznej a preventívnej väzby. Dvojicu advokátov zadržala NAKA vo štvrtok (10. 6.). Podľa obhajcov advokátov Mateja Marhavého a Petra Erdősa je dvojica obvinená v jednej trestnej veci. Obvinení sú zo založenia, zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede a prísahy. Obhajcovia podali proti uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosti. Obvinenie sa má týkať incidentu v bratislavskom nočnom podniku Casey club, ktorý sa odohral v roku 2007.

Ribár bol donedávna väzobne stíhaný, keď bol v októbri 2019 zadržaný v rámci akcie Apač, zameranej voči zločineckej skupine takáčovcov. Ústavný súd SR v máji nariadil najvyšší, aby Ribára bezodkladne prepustili z väzby na slobodu. Zdôvodnil to porušením jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť.

Judita Laššáková: Raz sa určite dozvieme, ako je možné, že „stopy odtlačkov Daniela Lipšica“ sú všade

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info