HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Vojna policajtov? Najprv zistenia SIS o krokoch vyšetrovateľov. Teraz kritika šéfa polície na postupy SIS

Policajný prezident Peter Kovařík sa snaží situáciu v polícii upokojiť a vysvetliť, no zatiaľ sa mu to nie veľmi darí. FOTO TASR - Jakub Kotian

Všetko je zrejme ináč, ako si verejnosť doteraz myslela. Podľa informácií portálu HN takmer štyri mesiace disponujú najsilnejší ľudia v štáte informáciami o možnej manipulácii vyšetrovania niektorých prípadov. Najprv existovali zistenia SIS o krokoch vyšetrovateľov. Teraz prichádza kritika šéfa polície na adresu postupov tajnej služby voči mužom zákona. Otvorená vojna? Šéf polície pre HN tvrdo skritizoval SIS. Tajná služba úder vzápätí vrátila.

Najvyšší ústavní činitelia dostali prvú správu o podozreniach manipulácii vyšetrovania oveľa skôr, ako sa uskutočnilo ich stretnutie v budove SIS. Podľa portálu HN to vyplýva z vyjadrení policajného prezidenta Petra Kovaříka. Ten v rozhovore pre HN priznal, že spomínaná informácia bola riaditeľovi Národnej kriminálnej agentúre doručená už 17. februára. Oboznámil sa s ňou aj on a informácie boli zaslané viacerým príjemcom.

Druhá správa prišla 26. marca

„Druhá správa prišla 26. marca 2021. O pár dní nato som vyvolal stretnutie s Generálnou prokuratúrou a Úradom inšpekčnej služby. Bavili sme sa už o ďalších krokoch,“ hovorí Kovařík pre portál HN. Spoločný rozkaz o zriadení špeciálneho tímu určeného na prešetrenie zistení SIS podpísal začiatkom mája. „Policajti, ktorých sa podozrenia týkajú, však stále majú jeho plnú podporu,“ píše portál HN.

Škandál! Sputnik nie je jediná vakcína s problémami. Milión vakcín na prasaciu chrípku štát niekde zapatrošil

Obvinenie Vladimíra Pčolinského nestojí len na výpovedi jedného kajúcnika

Kovařik podľa HN trvá na tom, že obvinenie Vladimíra Pčolinského nestojí len na výpovedi jedného kajúcnika. Poukazuje aj na prekážky, ktoré brzdia vyšetrovanie. 29. apríla 2021 zaslal dožiadania o potvrdenie informácií a zbavenie mlčanlivosti na SIS.

Kovařik upozorňuje, že požiadavky zo strany SIS doteraz neboli vybavené. A SIS oponuje tým, že „dané tvrdenia sa zakladajú na neznalosti faktov,“ píše portál HN.

Žiadosti sú spracovateľmi vybavené

„SIS vybavuje všetky žiadosti orgánov činných v trestnom konaní spĺňajúce zákonom ustanovené náležitosti v najkratšom možnom čase. Bolo to aj v prípade žiadostí doručených dňa 7. mája 2021. Spracovateľmi sú už vybavené,“ reagovala pre HN hovorkyňa SIS, Zuzana Morávková.

Exvyšetrovateľ Šátek kriticky k procesným „zvláštnostiam“ Žigovej kauzy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info