HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko dokončuje prvú vojnovú loď vybavenú najmodernejšou „neviditeľnou“ technológiou

Severná flotila Ruskej federácie v Severomorsku /  Sputnik
Ruskí stavitelia lodí už majú takmer dokončenú stavbu námornej korvety Merkúr. Prvej vojnovej lode v krajine, ktorá bola kompletne navrhnutá ako nezamerateľná. Bude odovzdaná ruskému námorníctvu budúci rok, šesť rokov po začatí výstavby, informuje portál RT.

Zatiaľ čo v minulosti sa na lodiach ruskej výroby používali niektoré prvky technológie stealth, nová korveta Mercury bude prvou plnohodnotnou tajnou loďou.

Pre radar neviditeľná

Podľa agentúry RIA to bude jediné plavidlo natreté výhradne rádiovým absorpčným povlakom, ktorý umožní, aby sa obrovská vojnová loď pre radar javila ako malý čln. Loď má okrem farby aj špeciálne navrhnutý tvar, ktorý minimalizuje počet výstupkov.

Merkúr, postavený ako súčasť projektu 20386, je loďou novej generácie, ktorá má ostať pri vykonávaní misií bez povšimnutia. Bude schopná zasiahnuť nepriateľské lode riadenými strelami, poskytnúť protivzdušnej obrane sofistikovaný protilietadlový raketový systém a bude schopná hľadať a ničiť ponorky.

Rusi varujú: Potenciál ozbrojeného konfliktu v Európe stúpa

Rusko poriadne zainvestovalo

V posledných rokoch Rusko výrazne investovalo do posilnenia schopností svojich ozbrojených síl. Vlani na výročných oslavách Námorníctva v Petrohrade prezident Vladimír Putin odhalil, že Rusko dostane v roku 2020 37 úplne nových plavidiel.

„Zvýšenie bojových schopností námorníctva sa dosiahne rozsiahlym zavádzaním pokrokových digitálnych technológií, ktoré vo svete nemajú konkurenciu, hypersonických úderných systémov, bezpilotných podvodných vozidiel a najefektívnejších obranných prostriedkov,“ uviedol Putin.

Astronaut priznal, že vo vesmíre videl mnoho nevysvetliteľných fenoménov vrátane UFO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info