HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Očkovanie vakcínou Sputnik V nad 60 rokov povolia. „Nebolo to bez kopnutia,“ reaguje Čarnogurský

Ján Čarnogurský Fotokoláž HD (via TASR)

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský minulý týždeň očkovanie osôb nad 60 rokov Sputnikom komentoval slovami: Bez šance. K téme sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič. V statuse apeloval na rezort, aby očkovanie starších povolil. Odôvodňoval to tým, že je oň veľký záujem práve u osôb nad 60 rokov. Názor má aj Ján Čarnogurský. Tvrdí, že Sputnik povolili, ale nie bez kopnutia.

Ruská strana mala doložiť potrebné dokumenty
“Ruská strana doložila potrebné dokumenty, a tak sa záujemcovia o vakcínu starší ako 60 rokov budú môcť v priebehu najbližších dní už hlásiť do čakárne prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk,” vyjadrenie hovorkyne MZ SR Zuzana Eliášovej prináša Interezz.
Minister zdravotníctva dal súhlas na použitie vakcíny na Slovensku, ale nie bez kopnutia

„Tých 18 rokov sedí, ale horné ohraničenie do 60 rokov nesedí,“ vysvetľuje Ján Čarnogurský.  Na internete je vystavená oficiálna inštrukcia ruského ministerstva zdravotníctva o použití Sputniku V. Sú na nej všetky možné pokyny pre použitie Sputniku. Vek pre použitie je ohraničený len zdola dovŕšením 18 rokov. Inštrukcia ohraničenie zhora neobsahuje, čiže ohraničenie neexistuje. Inštrukcia má dátum 28. decembra 2020. Odvtedy je inštrukcia vystavená na internete,“ píše.

Cigániková o Sputniku: Potrebujeme vidieť dôkaz, že to pre staršie ročníky funguje a že je to bezpečné

Mali by mať aspoň takú kvalifikáciu, že vedia prečítať a stiahnuť materiály z internetu
Materiály ku Sputniku V stačilo podľa Čarnogurského prečítať z internetu. Alebo stačilo zavolať na ministerstvo do Moskvy. V texte, ktorý zverejnil Čarnogurský sú aj inštrukcie v ruštine, ktoré sa nachádzajú na internete.
Vidíte ako Západ bojuje proti Rusku
Čarnogurský pripomína, že Európska lieková agentúra EMA má prihlášku na registráciu Sputnika, ale doteraz nerozhodla. „O AstraZenece rozhodla rýchlo. Teraz viaceré štáty vydali zákaz jej podávania. O Pfizeri tiež rozhodla rýchlo. A v Izraeli teraz publikujú dramatické správy o viacnásobne vyššom percente nepriaznivých vedľajších účinkov,“ píše.“
Na Slovensku šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová nekvalifikovane vyhlásila, že Sputnik vo svete spája len meno. Ide pritom o rôzne vakcíny,“ píše Čarnogurský.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info