Anarchia, rozklad, "našizmus", strata kontroly - experti hovoria o situácii v bezpečnostných zložkách
09 | 06 | 2021 I Ivan Brožík

Ide o rozklad bezpečnostných zložiek štátu v priamom prenose? Stratil premiér Heger nad nimi kontrolu? Nevnímajú spolu s prezidentkou stupeň spoločenskej závažnosti a riziká súčasného stavu pre spoločnosť a demokraciu v nej? Sme svedkami najvážnejšieho ohrozenia štátu za posledných tridsať rokov?


V súvislosti s tým, čo sa aktuálne deje v bezpečnostných zložkách štátu, požiadal web postoj.sk o hodnotenie dvoch bývalých ministrov vnútra. Tiež ex-riaditeľa Národného bezpečnostného úradu a niekdajšieho šéfa rozviedky SIS.

Šutaj Eštok: Lučanského donútili zobrať si život a kajúcnici si letia súkromným letom do Dubaja
Poslanec NR SR Matúš Šutaj Eštok hovoril v diskusnej relácii RTVS O 5 minút o kajúcnikoch, ktorých výpovede sú podľa tajnej správy Slovenskej informačnej služby (SIS) manipulované aj o zosnulom exprezidentovi polície Milanovi Lučanskom. Ukážku z... Čítať ďalej
01 | 06 | 2021 | Tibor Sipos

Vladimír Palko, bývalý minister vnútra

Vladimír Palko. FOTO TASR

S vyšetrovaním nie je všetko v poriadku

"Verejnosť zatiaľ nebola oboznámená s nejakými dôkazmi, ktoré by dokazovali oprávnenosť tvrdenia o manipulácii vyšetrovania. To však neznamená, že s vyšetrovaním je všetko v poriadku." Odpovedal v ankete postoj.sk Vladimír Palko.
Podozrenie na zneužitie inštitútu kajúcnika

Bývalý minister vnútra palko pokračuje: "Problémom je nadmerné používanie sily pri zadržiavaní obvinených. Najmä sa mi však javí, že je porušovaná hierarchia záujmov. Tú má spoločnosť mať na odhaľovaní trestnej činnosti podľa jej závažnosti. Inými slovami, inštitút kajúcnika by nemal slúžiť na to, aby sa najväčší páchatelia zbavovali viny a trestu udávaním menej významných páchateľov. Netvrdím, že tým dochádza k porušeniu zákona. Ale je to morálny problém a možno sme práve narazili na nedokonalosť zákona."
Ide o rozklad inštitúcií pred očami občanov

"V každom prípade sa jedná o rozklad inštitúcií. Čči už má pravdu správa SIS alebo brániace sa ministerstvo vnútra. Len nemáme stopercentnú istotu, kde sa nachádza centrum rozkladu. Vojny tu boli za tridsať rokov viackrát, ale toto sa ešte nevyskytlo." Vladimír Palko tak s istotou nevie, kde je "riadiace centrum" celej operácie, alebo ide o náhodnú lavínu udalostí.
Blíži sa čas, keď bude treba prikročiť k personálnym zmenám

"Padli nejaké obvinenia, mali by sa vyšetriť. Ešte je nádej na zmier. Ak to bude pokračovať, treba prikročiť k personálnym zmenám." Avizuje Vladimír Palko.

Vladimár Palko: V počte mŕtvych sme už predbehli Švédsko
Bývalý minister vnútra SR, Vladimír Palko, je aj profesorom matematiky. K dátam má preto blízko a často prináša svoje analýzy. „Dnes sa stalo to, čo som predpovedal pred pár dňami. Od začiatku pandémie koronavírusu máme už na milión obyvateľov viac... Čítať ďalej
27 | 02 | 2021 | Petra Demková

Ivan Šimko, bývalý minister vnútra a podpredseda vlády

Ivan Šimko. FB (@Ivan Šimko)

Máme pred očami dôsledky straty kontroly nad bezpečnostnými zložkami

"Ak demokratická politika stratí kontrolu nad silovými zložkami štátu, začne v nich celkom prirodzene prebiehať zápas medzi rozličnými skupinami vo vnútri medzi nimi. Myslím si, že toto prebieha v súčasnosti u nás." Vidí situáciu Ivan Šimko.
Kde je kontrola demokraticky zvolenými zástupcami ľudu?

"Používanie donucovacej moci bolo vždy súčasťou politickej organizácie spoločnosti, teda štátu, a aby sa táto donucovacia moc nezneužívala, nevymyslelo ľudstvo zatiaľ nič lepšie ako to, že podlieha kontrole demokraticky zvoleným zástupcom ľudu. Pripomína nateraz zjavnú pasivitu parlamentu v celej záležitosti Ivan Šimko. (Red. HD. pripomína, že až zjavne po odoslaní odpovedí anketovaných citovanému zdroju postoj.sk. bol podaný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra.)
Politika prechádza do stavu riadenia bezpečnostnými zložkami

"Ak sa zložky donucovacej moci dostanú spod tejto kontroly, nebudú sa zodpovedať nikomu a začnú sa správať podľa vlastných záujmov. Polícia ani tajná služba v demokratickom štáte nie sú nezávislými inštitúciami. Ak zistia, že ich demokratická moc už nekontroluje (rozviaže im ruky), tak si začnú robiť, čo chcú. S najväčšou pravdepodobnosťou bude v ich vnútri prebiehať interný zápas o vlastnú kontrolu nad týmito zložkami. V podstate začnú robiť politiku ony." Predpovedá možno blízku a určite desivú možnosť Ivan Šimko.
Hľadajú sa politicky silní a kompetentní jedinci

"Na bezprostredné politické riešenie tejto situácie by stačilo postaviť do čela ministerstva vnútra a tajnej služby politicky silných a politicky kompetentných ľudí, ktorí nebudú pochádzať z prostredia týchto zložiek, ale budú toto prostredie poznať a budú samostatne schopní podľa konkrétnej situácie uskutočňovať potrebné rýchle a účinné personálne zmeny. Systémové riešenie vyžaduje aj zmenu zákonov tak, aby sa zvýšila osobná zodpovednosť týchto funkcionárov v personálnej politike, aby im do toho nezasahovali parlamentné výbory."

Koncepcia zodpovednosti v demokratickom ústavnom systéme je založená na mandáte, nie na priamom zasahovaní. Tak ako voliči nemôžu dirigovať v priebehu volebného obdobia jednotlivé hlasovania poslancov, tak ani poslanci, ktorým sú zodpovední členovia vlády, nemajú zasahovať do toho, čo je pre prácu ministrov a ich zodpovednosť najcitlivejšie. Zmena ústavy by vyžadovala transformáciu prokuratúry zo sovietskeho modelu „lovca ľudí“ na štandardný model zástupcu štátu v trestnom konaní, začleneného do transparentného systému ústavnej zodpovednosti." Poskytol portálu postoj.sk svoje názory Ivan Šimko.

Ivan Šimko: Kolúzna väzba je pokušením pre moc, aby zneužívala právo
Kolúzna väzba nesmie byť iba otázka politická. V jej dôsledku dochádza k zásadným obmedzeniam práv ešte stále bezúhonného, neodsúdeného občana. Čítať ďalej
15 | 05 | 2021 | Ivan Brožík

Ján Mojžiš, bývalý riaditeľ Národného bezpečnostného úradu

Ján Mojžiš. Foto TA SR

Jedno slovo - anarchia

"Situácia sa dá zhrnúť jediným slovom - anarchia. Za najväčší problém považujem jej prehliadanie. Politická reprezentácia stráca kontrolu a autoritu, cena za zlyhanie môže byť vysoká." varuje bývalý riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš.
Je to na predsedovi vlády

"Bezpečnostné orgány štátu sú vystavané ako monokratické inštitúcie a na ich čele stojí predseda vlády. On nesie konečnú zodpovednosť a má kompetencie potrebné na vyriešenie situácie. Musí konať." Povedal v ankete webu postoj.sk Ján Mojžiš.

Zvolenie Lipšica oslavujú mnohí. Na prvom mieste kajúcnici Slobodník a Beňa
05 | 02 | 2021 | Aneta Leitmanová


 
Igor Cibula, niekdajší riaditeľ rozviedky SIS

Igor Cibula, reprofoto FB (@Igor Cibula)

Pripomína to masívne zneužívanie

"Stav bezpečnostných zložiek štátu na Slovensku zrkadlí súčasnú vyostrene polarizovanú spoločnosť. Odráža vývoj, ktorý u nás prebiehal od čias tretej vlády Vladimíra Mečiara, keď došlo k masívnemu zneužívaniu Slovenskej informačnej služby pod vedením Ivana Lexu. Pri vyšetrovaní únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. sa Mečiarov režim snažil zneužívať aj policajné štruktúry, ktoré boli zaangažované do vyšetrovania únosu prezidentovho syna, ako aj do vyšetrovania vraždy Roberta Remiáša." Pripomína nám dávnejšie udalosti Igor Cibula.
Dosadzovanie "svojich našich"

"Treba však podotknúť, že aj vtedy boli v SIS i v polícii ľudia, ktorí nekonali v zhode s protizákonnými príkazmi vedenia bezpečnostných zložiek, ale usilovali sa odhaliť pravdu. Avšak aj po odchode Mečiarovej exekutívy sa politici naďalej snažili dosadzovať do bezpečnostných štruktúr „svojich ľudí“. Takže v spravodajskej i policajnej komunite sa neujala profesionálna kultúra, ktorá by zabránila zneužívaniu nástrojov mocenského aparátu v prospech aktuálne vládnucej elity."

"Ani zmena vlády v marci minulého roku uvedenú charakteristiku pomerov v bezpečnostnej komunite zásadným spôsobom situáciu nezmenila a v súčasnosti sme svedkami toho, že odstraňovanie defektov z minulosti médiá prezentujú verejnosti ako akúsi „vojnu policajtov“, čo zahmlieva podstatu problémov, ktoré sa priamo alebo sprostredkovanie dotýkajú väčšiny služobných funkcionárov, angažovaných v bezpečnostných štruktúrach."
Toto nie sú pravidlá zavedených demokracií

"Hľadanie optimálnych riešení komplikuje fakt, že vrcholové usmerňovanie bezpečnostných orgánov nefunguje vždy podľa pravidiel, akými sa riadia bezpečnostné zložky v zavedených demokraciách." Pripomína pre postoj.sk Igor Cibula.
Neznalosť, neznalosť, neschopnosť

"Nie som optimista, že politici sú v stave nájsť účinné riešenie, ako prekonať stav anarchie v bezpečnostných zložkách. Predovšetkým si dovolím poznamenať, že mnohí z tých najdôležitejších ústavných činiteľov problematike ani nerozumejú, čo dokázal premiér Eduard Heger zvolaním tajnej schôdzky na pôde SIS 17. mája. A neznalosť problematiky prejavila aj prezidentka Zuzana Čaputová - a to tým, že na toto stretnutie išla." Píše otvorene Igor Cibula.
Bábkoví poradcovia

Najvyšší ústavní činitelia nemusia byť bezpečnostní experti, ale mali byť mať po ruke kompetentných poradcov. Žiaľ, keď sa pozriete na zoznam zboru poradcov premiéra Hegera, tak medzi nimi nenájdete ani jedno meno rešpektovaného odborníka z oblasti bezpečnostno-spravodajských štruktúr. Takýto špecialista nie je ani medzi ôsmimi poradcami prezidentky Čaputovej. A preto jej poradcovia s novinárskou praxou sotva mohli vysvetliť, ako fungujú bezpečnostné mechanizmy štátu." Konštatuje pre web postoj.sk Igor Cibula.

"Vládnuce politické elity bezpečnostnej problematike vlastne ani nerozumejú alebo ju chápu skreslene, a preto očakávať od nich účinné politické riešenie považujem za naivné." Končí anketu portálu postoj.sk Igor Cibula.

Igor Cibula: Udržia Matovičovu koalíciu pri moci „kajúcnici“?
Analytický komentár Igora Cibulu (Orientácia) Čítať ďalej
30 | 05 | 2021 | Prevzatý článok

Blog

Staňte sa blogerom
pre Hlavný denník

Rád píšeš? Môžeš sa realizovať. Tvoje úvahy, názory, glosovania udalostí majú u nás svoje miesto.