HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Osamelá jadrová útočná ponorka indického námorníctva na ceste späť do Ruska

Jediná indická útočná ponorka s jadrovým pohonom INS Chakra, ktorá je v nájme od Ruska. (Wikimedia Commons / Ilya Kurganov)
INS Chakra, loď triedy Akula, bola prijatá do nájmu z Ruska v roku 2012. Išlo o druhú útočnú ponorku s jadrovým pohonom, ktorú si India na prenájom od tejto krajiny vzala. Teraz je na ceste späť do Ruska. Nájomná zmluva vypršala, informuje portál hindustantimes.com.

Predpokladá sa, že jediná útočná ponorka indického námorníctva s názvom INS Chakra, ktorá bola prijatá na prenájom z Ruska, je na ceste späť do krajiny svojho pôvodu. INS Chakra, loď triedy Akula, bola prijatá do nájmu z Ruska v roku 2012.

 

Išlo o druhú útočnú ponorku s jadrovým pohonom, ktorú si India na prenájom od tejto krajiny vzala.

 

Šéf Banky Intesa: „Európa stráca na sankciách trikrát viac ako Rusko!“

 

Ponorka sa vracia do Ruska, pretože sa končí jej doba prenájmu. Prvá ponorka na jadrový pohon, nazývaná tiež Chakra, bola prijatá v roku 1988 na základe trojročného prenájmu od vtedajšieho Sovietskeho zväzu.

V roku 2019 uzavrela India s Ruskom dohodu v hodnote 3 miliárd USD za prenájom ďalšej útočnej ponorky s jadrovým pohonom pre indické námorníctvo na obdobie 10 rokov. Podľa tejto dohody bude Rusko musieť do roku 2025 dodať indickému námorníctvu ponorku triedy Akula, známu ako Chakra III.

Prvý úsek plynovodu Nord Stream 2 je dokončený. Napriek sankciám USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info