HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA zarábajú desiatky miliónov predajom zhabanej iránskej ropy

Ilustračný obrázok / pixabay
Americká vláda údajne zarobila až 110 miliónov dolárov predajom 2 miliónov barelov zhabanej ropy. Tie zaistila spolu s tankerom pri pobreží Spojených arabských emirátov po obvinení, že ide o iránsky produkt, informuje portál RT.

Agentúra Associated Press s odvolaním sa na súdne dokumenty  informovala,  že náklad z libérijského tankera MT Achilleas bol vyložený v texaskom Houstone a predával sa za zhruba 55 dolárov za barel. Peniaze putovali do viazaného fondu, podobne ako výnosy z predchádzajúcich operácií.

Dovoz ropy popierajú

Trumpova administratíva sa snažila potlačiť iránsky obchod s ropou v rámci svojej „kampane maximálneho tlaku“ proti Teheránu. USA sa vyhrážali všetkým, ktorí kupujú ropu z Iránu, sekundárnymi sankciami.

No národné štatistiky, ktoré zverejnila Americká energetická informačná agentúra, uvádzali v marci Irán ako jeden zo zdrojov ropy. Uvádza sa dokonca dovoz 33 000 barelov denne, čo je zhruba milión barelov ropy mesačne.

Lavrov: „Budeme rokovať o ľudských právach, ale začnime zatýkaním demonštrantov v americkom Kapitole“

Podľa agentúry AP na otázku o dovoze hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Saeed Khatibzadeh uviedol: „Od čias bývalého amerického prezidenta, pána Billa Clintona, sa z Iránu kvôli ich zákonom nekupovala žiadna ropa.“

Protiiránska politika

Žiadosť o prepadnutie Achillea a jeho nákladu, ktorá bola podaná vo februári, bola prvou od nástupu Bidena, čo ukazuje na pokračovanie protiiránskej politiky vo Washingtone. Teherán označil zaistenie za akt medzinárodného pirátstva.

USA s pomocou Dánska odpočúvali svojich spojencov v EÚ. Sankcie im za to ale nehorzia

Situácia sa ešte viac skomplikovala v marci, keď ropná spoločnosť so sídlom v Spojených arabských emirátoch požiadala o zaistenú ropu, ktorá bola v tom čase údajne vyložená v texaskom Houstone.

Spoločnosť Fujairah International Oil & Gas Corp (FIOGC), ktorú kontroluje vládca emirátu Fudžajra, uviedla, že náklad patrí jej, ako sprostredkovateľovi.

Spoločný štát Ruska, Bieloruska a Ukrajiny, nočná mora Západu

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info