HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Diktatúra siahajúca na slovenské školstvo? Univerzita Komenského partnerstvo so severokórejskou vylúčila

Facebook (Kim Čong-Un) (Univerzita Komenského v Bratislave) / Fotokoláž (Redakcia HD)

Po pražskej Univerzite Karlovej odmietla údajnú spoluprácu so severokórejskú Univerzitou Kim Ir-Sena, či už súčasnú, alebo v minulosti, aj bratislavská Komenského univerzita. Na otázku Noviniek to potvrdila hovorkyňa Nikoleta Janková. Kim-Irsenova univerzita sa pritom na svojich stránkach chváli sesterským vzťahom s celým radom ďalších západných škôl, ktoré to popierajú, informujú Novinky.

„Univerzita Komenského nemá žiadnu aktuálne platnú zmluvu a neeviduje žiadnu formu spolupráce s žiadnou severokórejskú univerzitou,“ reagovala na otázku Noviniek hovorkyňa Komenského univerzity Nikoleta Janková.

Na oficiálnych stránkach severokórejská univerzita v Pchjongjangu zmieňuje inštitúcie, ktoré „boli alebo sú“ jej sesterskými univerzitami. Ako u pražskej Univerzity Karlovej, tak u bratislavskej Univerzity Komenského je v zátvorke dopísanie „vtedajšie Československo“, čo naznačuje, že k údajnému partnerstvo malo dôjsť za minulého režimu.

Lenže ani to Komenského univerzita nepovažuje za pravdivé. „Nemáme k dispozícii žiadne relevantné údaje o spolupráci teraz ani v minulosti, viac podkladov sme nenašli ani po nahliadnutí do našich archívov,“ napísala Novinkám Janková.

Podľa nemeckej verejnoprávnej stanice Deutsche Welle je pravdepodobným vysvetlením to, že vzdelávacie inštitúcie boli bez svojho vedomia zatiahnuté do propagandy tamojšej komunistickej diktatúry.

Šokujúca zmena v politickej relácii TA3: Čo prezradil Kollár o tajnej správe SIS?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info