HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kresťania si pripomínajú slávnosť Najsvätejšej Trojice

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Týždeň po slávnosti Zoslania Ducha Svätého slávia katolíci, evanjelici i ďalší kresťania slávnosť Najsvätejšej Trojice, ktorá je jedným zo základov viery.

V tento deň si veriaci pripomínajú Boha Otca – Stvoriteľa, Boha Syna – Vykupiteľa Ježiša Krista a Boha Ducha Svätého, ktorý neustále oživuje osobu, slovo a dielo Ježiša Krista. Kresťania ďakujú tretej Božskej osobe, Duchu Svätému, za vznik cirkvi a jej uchovanie až po dnešné časy.

V evanjelickej cirkvi augsburského vyznania sviatok Svätej Trojice uzatvára Svätodušný kruh, ktorý sa začal sviatkom Vstúpenia Krista Pána na nebo a zároveň uzatvára aj slávnostnú polovicu cirkevného roka.

V gréckokatolíckej cirkvi sa Presvätá Trojica oslavuje v rámci sviatku Svätej Päťdesiatnice – Zostúpenia Svätého Ducha, ktoré predstavuje dovŕšenie zjavenia existencie jedného Boha v troch osobách.

V rímskokatolíckej cirkvi po slávnosti Najsvätejšej Trojice nasleduje ďalší významný sviatok – Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, známy pod názvom Božie telo (3. 6.). Slávi sa vždy vo štvrtok po sviatku Najsvätejšej Trojice alebo v nasledujúcu nedeľu.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info