HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Tisíce ľudí prišli v Slovinsku na protest proti vláde a premiérovi Janšovi

Desaťtisíce Slovincov sa zhromaždili v centre hlavného mesta Ľubľana a žiadali odstúpenie konzervatívneho premiéra Janeza Janšu 28. mája 2021. Išlo o najväčší protest v krajine za celé roky. / TASR (AP)

Desaťtisíce Slovincov sa v piatok zhromaždili v centre hlavného mesta Ľubľana a žiadali odstúpenie konzervatívneho premiéra Janeza Janšu. Išlo o najväčší protest v krajine za celé roky, napísala tlačová agentúra AFP.

Zhromaždenie sa konalo len niekoľko týždňov pred tým, ako balkánska krajina s dvoma miliónmi obyvateľov prevezme rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, a uskutočnilo sa tiež v období čoraz  intenzívnejšej diskusie o tom, že Janša má autoritárske sklony, ako tvrdia kritici.

Verejnoprávna televízia odhadla dav ľudí na 20.000, pričom organizátori protestov uviedli dvakrát väčší počet účastníkov. Jedným z protestujúcich bol i Bogdan A. Novak, známy spisovateľ a podporovateľ predchádzajúcich demonštrácií proti Janšovi. „Dúfam, že sa spoločne – prostredníctvom demokratických krokov – zbavíme tejto nedemokratickej vlády,“ povedal pre AFP.

Protivládne protesty v Bratislave a Košiciach. Suja: Nie covid, ale Matovič a jeho moc ničia Slovensko!

Demonštráciu podporili niektoré hlavné odborové organizácie v krajine a stredoľavé opozičné strany, ako aj združenia študentov a umelcov.

Janša vyvolal medzinárodnú pozornosť svojím blízkym vzťahom s nacionalistickým maďarským premiérom Viktorom Orbánom a hlasnou podporou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Janšovi domáci odporcovia obviňujú tohto ostrieľaného konzervatívneho politika z riadenia korupčných kruhov, zo zneužívania pandémie koronavírusu na útoky proti slobodným médiám a z podkopávania demokratických inštitúcií krajiny.

Jeho vláda sa tiež dostala pod paľbu kritiky za riešenie pandémie, keďže Slovinsko patrí ku krajinám s najvyššou mierou úmrtí v EÚ.

Marček triešti protivládne protesty, ukradol mi leták a vulgárne nadával, tvrdí organizátorka Hornáčková

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info