Rusko opäť pokutovalo sociálne siete Twitter, Google a Tiktok
28 | 05 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Moskovský súd udelil vo štvrtok opäť pokuty sociálnym sieťam Twitter, Google a Tiktok za to, že  neodstránili obsah, ktorý je v Rusku zakázaný. Informovala o tom agentúra Interfax.


Spoločnosť Google dostala pokutu vo výške 3,5 milióna rubľov (39.000 eur). Súd v Moskve má 1. júna rozhodnúť aj o ďalších žalobách v súvislosti s nerešpektovaním zákona o odstraňovaní nevhodného obsahu. Googlu tak hrozí ďalšia pokuta vo výške 24 miliónov rubľov  (268.000 eur). Od začiatku roka dostala táto spoločnosť v Rusku už už niekoľko pokút - v celkovej výške 9,5 milióna rubľov (106.000 eur).

Najvyššiu pokutu udelil vo štvrtok súd spoločnosti Twitter, a to vo výške 19 miliónov rubľov (212.000 eur). Spoločnosť ju dostala v súvislosti so šiestimi prípadmi výziev na účasť na nepolevených demonštráciách, ktoré zo svojej platformy neodstránila, informoval portál Meduza.io.

Unikli dáta z ďalšej sociálnej siete. Tentokrát sa terčom hackerov stal Clubhouse
11 | 04 | 2021 | Diana Zaťková


Za podobné prečiny bol už aj Twitter pokutovaný viackrát, pričom v apríli mu bola udelená pokuta vo výške 8,9 milióna rubľov (99.000 eur). Spoločnosť tak teraz musí zaplatiť pokuty v celkovej hodnote 27,9 milióna rubľov (311.000 eur).

Sociálnej sieti Tiktok udelil súd vo štvrtok pokutu vo výške 1,5 milióna rubľov (17.000 eur) a to taktiež za neodstránenie príspevkov, ktoré ľudí vyzývali na účasť na nepovolených protestoch. Rovnako ako Google a Twitter bol už v minulosti v Rusku pokutovaný aj Tiktok, ktorý musí v tejto krajine uhradiť pokuty v celkovej výške 4,1 milióna rubľov (46.000 eur).

V Rusku platí od februára zákon, ktorý zaväzuje sociálne siete k tomu, aby vyhľadávali a následne blokovali informácie o úradmi nepovolených zhromaždeniach. Ešte v januári pritom začala platiť v tejto krajine aj iná legislatíva, v súlade s ktorou hrozia sociálnym sieťam vysoké pokuty - od niekoľko stotisíc do niekoľko miliónov rubľov-, ak odmietnu vymazať informácie zakázané v Rusku.

Kritici Kremľa sa domnievajú, že cieľom opatrení proti sociálnym sieťam je umlčať opozíciu.

Sociálne siete sú pre Rusko väčšou hrozbou než jadrové bomby
09 | 03 | 2021 | sefredaktor