HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Berlín vyplatí Namíbii 1,1 miliardy eur za genocídu, ktorú spáchali nemecké koloniálne vojská

ilustračný obrázok // Zdroj: PIXABAY

Nemecko formálne uznalo, že jeho koloniálne vojská spáchali genocídu na Afričanoch, ktorí žili v dnešnej Namíbii. Berlín tiež oznámil, že vytvorí fond na odčinenie zločinov z koloniálnej éry, informuje portál RT.

Minister zahraničných vecí Heiko Maas v piatkovom vyhlásení uviedol, že Nemecko uznalo „zverstvá“, ktoré vykonali koloniálne vojská. Genocída Herero a Namaqua sa uskutočnila v rokoch 1904 až 1908. Berlín uviedol, že chce „nájsť spoločnú cestu k skutočnému zmiereniu a uctiť si tým pamiatku obetí“.

Maas tiež oznámil, že ako „gesto uznania nesmierneho utrpenia“ vytvorí nemecká vláda fond v celkovej výške 1,1 miliardy eur. Program sa má zamerať na infraštruktúru, zdravotnú starostlivosť a odbornú prípravu pre postihnuté komunity. Peniaze budú údajne vyplácané počas 30 rokov.

Kmene Herero a Nama boli takmer vyvraždené počas rebélie proti nemeckým koloniálnym silám vo vtedajšej nemeckej juhozápadnej Afrike. Predpokladá sa, že 65 000 z 80 000 Hererov žijúcich v nemeckej kolónii zahynulo v rokoch 1904 až 1908, kým v rovnakom období zomrelo 10 000 z odhadovaných 20 000 obyvateľov Nama.

Zbrane budúcnosti: Rusko započalo masovú výrobu autonómnych vojnových robotov

Nemecko začalo rokovania s namíbijskou vládou v roku 2015 s cieľom dohodnúť sa na „budúcom prehodnotení nemeckej koloniálnej nadvlády“. Berlín tvrdí, že pri rokovaniach zohrávali aktívnu úlohu zástupcovia komunít Heroro a Nama.

Dohodu má podpísať Maas v namíbijskom hlavnom meste Windhoek budúci mesiac a potom bude zaslaná parlamentom oboch národov na ratifikáciu.

Ak bude deklarácia schválená oboma krajinami, očakáva sa, že nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pred namíbijským parlamentom vydá oficiálne ospravedlnenie za tieto zločiny.

Americké spravodajské agentúry stále nepoznajú pôvod Covid-19. Majú dva „pravdepodobné scenáre“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info