HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Koľko miliónov sme dali za MOM-ky a koľko ešte len dáme? Ministerstvo sa vyhýba odpovedi

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský/ FOTO TASR - Jaroslav Novák

Rezort zdravotníctva drží bobríka mlčanlivosti. Nemieni komentovať, koľko sa doteraz vynaložilo a koľko sa ešte len vynaloží na antigénové testovanie. 

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová vôbec neodpovedala na otázku, koľko už štát zaplatil za mobilné odberové miesta (MOM) a dokedy ich plánuje financovať.

„Testovanie bolo v čase vážnej epidemickej situácie účinnou prevenciou na zachytenie vírusu u bezpríznakových ľudí. Tým sa eliminovalo jeho ďalšie nekontrolovateľné šírenie a chránilo sa zdravie a životy ľudí,“ uviedla vyhýbavo.

Číslam sa vyhýbajú

Eliášová iba pripomenula, že sa sieť tzv. MOMiek už mierne okresala, skončilo ich približne 116.

Mesík: „EMA schválila liek na Covid tisíckrát drahší ako Ivermektín. Pri takej sume, čo tam po vedľajších účinkoch“

„Chceme sieť MOM v budúcnosti nastaviť v takom rozmere, aby sme v prípade zhoršenia situácie mohli testovanie ľuďom zabezpečiť. Víziou je spojenie antigénového a PCR testovania v jednej MOM. Aktuálne majú antigénové MOM zmluvy platné do 30. júna,“ zopakovala Eliášová.

Rezort aktuálne analyzuje aj možnosti skríningu odpadových vôd a následného PCR testovania, ktoré by umožnilo v predstihu lokalizovať ohniská vírusu a nastavovať opatrenia, píšu Parlamentné listy.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva už monitoring odpadových vôd robia a podľa ministerstva sa javí ako účinný nástroj. Testovanie sa bude pri zhoršení epidemickej situácie a prípadného vzniku ohniska realizovať aj na konkrétnych školách či vo veľkých podnikoch.

Blaha: „Lipšic si masíruje svoje komplexy menejcennosti. Ak by Pčolinský povedal pravdu, je to jeho koniec!“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info