HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Rozzúrený Sulík o bratislavských poslancoch: „Ruky by som odťal týmto podvodníkom“

Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SAS) / TASR

Minister hospodárstva sa po stredajšom rokovaní vlády poriadne rozčúlil. Za nehoráznosť označil podozrivé čerpania „koronadotácií“ zo strany niektorých bratislavských komunálnych poslancov. „Pár tisíc eur má pre nich vyššiu hodnotu ako ich česť. Ruky by som odťal týmto podvodníkom,“ rozohnil sa Sulík.

Ministra hospodárstva Richarda Sulíka v prípade podozrivých čerpaní „koronadotácií“ zo strany niektorých bratislavských komunálnych poslancov mrzí, že pár tisíc eur má pre nich vyššiu hodnotu ako ich česť. Prípad označil za nehoráznosť. „Ruky by som odťal týmto podvodníkom,“ vyhlásil po stredajšom rokovaní vlády Sulík.

Zneužili pandemickú pomoc

Minister priblížil, že v prípade štátnej pandemickej pomoci nájomcom zaviedli jednoduchý systém, ktorý je postavený na čestnom vyhlásení. „Nebyrokraticky sme vyplácali peniaze do piatich dní,“ podotkol s tým, že systém nechali odobriť aj Európskou komisiou.

To koho tak húževnato chránia všetci zainteresovaní? Žeby ideovú hlavu hromady prúserov?

Sulík pripomenul, že aj dotknutí bratislavskí komunálni poslanci prehlásili na svoju česť, že požadované sumy sú oprávnené.

„Teraz sa dozvedám, že to išlo na objekty, ktoré sú dlhodobo prázdne či neboli v prevádzke,“ podotkol.

Ministerstvo bude nekompromisné

Ministerstvo hospodárstva je podľa neho v prípade podvodov nekompromisné a v prípade podozrení podáva trestné oznámenia a spolupracuje s Národnou kriminálnou agentúrou, píše portál HN.

Stretnutie mocných v SIS-ke stále vyvoláva otázniky…

K podvodom podľa ministra došlo počas núdzového stavu, teda aj prípadné tresty sú prísnejšie. „Tak im treba. Toto im schuti dožičím,“ vyhlásil Sulík.

Šéf hospodárstva oceňuje spoluprácu s neziskovou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS), ktorá na tento problém poukázala a ministerstvu poslala aj podnety na iné podvody. „Vždy sa to buď vysvetlilo, alebo sa to skončilo trestným oznámením,“ poznamenal minister.

TIS poukázala na čerpania takzvaných koronadotácií (štátnej pandemickej pomoci nájomcom) zo strany niektorých bratislavských komunálnych poslancov a označila ich za podozrivé.

Šeliga: Mičovský svojou demisiou zdvihol latku politickej kultúry. Jakubec ho nominoval na „politický výkon roka“

Poslanci podozrenia odmietajú

Zistenia sa týkajú mestských poslancov Rastislava Tešoviča, Sone Svoreňovej, Tomáša Korčeka či miestneho poslanca za bratislavský Lamač Radoslava Olekšáka. Jednotliví poslanci vo svojich reakciách uviedli, že buď dotácie vrátili, alebo podozrenia odmietajú.

Tešovič sa pre kauzu rozhodol odísť z najväčšieho bratislavského poslaneckého klubu Team Vallo a svoju účasť na štátnej pomoci, „akokoľvek oprávnenú“, považuje za svoju zbytočnú chybu. Olekšák dotáciu vrátil, Svoreňová považuje informácie TIS za nepresné.

Korček na zistenia TIS uviedol, že pri vypĺňaní žiadosti o dotáciu zástupca nájomcu podľa neho pochybil a dotácia bola čerpaná v nesprávnej výške. Keď sa o tom dozvedel, dotáciu vrátil.

Premiér: Stretnutie špičiek štátu zvolám znova, ak to bude potrebné

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info