HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Kurilovská sa pýta policajtov: „Načo bolo dobré vylamovať dvere u Zuriana?“

Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská / TASR

Na nič iné, iba ako demonštrácia sily! Policajné postupy pri vylamovaní dverí bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana sú viac ako pochybné. Podľa rektorky Akadémie policajného zboru Lucie Kurilovskej to vyvoláva legitímnej otázky odbornej verejnosti.

Muži zákona u Zuriana vykonali minulý piatok domovú prehliadku. Aj keď boli oboznámení s tým, že Zurian sa doma nenachádza a mal im prísť odomknúť jeho syn, zvolili rýchlejší postup. Miesto toho, aby počkali na syna s kľúčami, vylomili dvere.

„Domová prehliadka má byť uskutočnená tak, že priamo má byť doručené pri domovej prehliadke obvinenému, že sa u neho ide vykonávať,” vysvetľuje bežný postup špecialistka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Chmelár o Mičovskom: Radšej byť neschopným, ako schopným všetkého

Bolo to potrebné?

Podľa portálu eReport.sk Kurilovská dodala, že každý úkon v trestnom konaní, ktorý zasahuje do základných ľudských práv a slobôd, musí byť uskutočnený primerane a zdržanlivo. Aj domová prehliadka. „Môžeme sa pýtať či tam nebola porušená zásada primeranosti a zdržanlivosti. Ako prítomná má byť osoba pri domovej prehliadke,” zdôraznila.

Polemizuje, či bolo primerané vykopnúť dvere Zurianovi, o ktorom už zásahový tím vedel, že sa nachádza v cudzine. „Na prvý pohľad to pôsobilo tak, že človek, ktorý rozumie trestnému poriadku, tak si kladie legitímnu otázku či to bolo úplne v poriadku a či to bolo potrebné,” pýta sa Kurilovská.

Do autobusu či vlaku je možné ísť s rúškom len v niektorých okresoch

Do väzby nešiel

Zurian sa na polícii prihlásil sám po návrate zo zahraničia v pondelok ráno. Po jeho výsluchu však neputoval do väzby, ale na slobodu. „Pravdepodobne ani prokurátor, lebo ten nedal ani návrh na vzatie do väzby, nevidel dôvod na vzatie do väzby aj smerom k tomu, že sa vrátil sám zo zahraničia,” zhodnotila rektorka policajnej akadémie.

„Naskytuje sa otázka či u niektorých ďalších ľudí bol dôvod väzby keď sa tiež vrátili zo zahraničia a vypovedali,” neodpustila si poznámku Kurilovská. Na výsluch priamo z Chorvátska sa vrátil napríklad aj Milan Lučanský, ktorý však do väzby putoval.

Prevázkovanie MOM-ky bol neskutočný biznis a čistá zlodejina, tvrdí Kamenický

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info