HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Exvyšetrovateľ Šátek: Odkiaľ získal policajný prezident informácie, ktoré legálne nemôže mať?

Exšéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek / Fotokoláž

„Policajný prezident Kovařík v mediálnom zápale pozabudol na to, že argumenty, ktoré verejne mediálne použil, nemal ako získať z vyšetrovacieho spisu bez porušenia zákona a svojej právomoci.“ Citát Jozef Šátek.

Mimoriadne zaujímavé okolnosti v rámci udalostí posledných dní na Slovensku si všimol a na sociálnej sieti analyzuje bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek.

Reprofoto status FB (@Jozef Šátek)
Ako sa dá dostať k informáciám

„Nezaoberám sa detailne podstatou obsahu použitých faktov. Ale musím vysloviť počudovanie. Akým spôsobom sa dostal policajný prezident Kovařík k informáciám, ktorými ´vyvracia´ určité mediálne tvrdenia? S tým, že sú to mediálne hry a je to snaha o destabilizáciu polície.“ Píše Jozef Šátek.

Závažné otázky

„Akým spôsobom sa dostal policajný prezident Kovařík k informáciám? Že SMS vyšetrovateľ Čurilla poslal operatívcovi až dva dni po výsluchoch, ktoré mal podľa Pellegriniho ovplyvniť? A zároveň odkiaľ môže vedieť, že hodnovernosť výpovedí, ktoré Pellegrini napáda, je podporená aj listinnými dôkazmi? A to z obdobia, keď si úplatok odovzdali“?“ Pýta sa exvyšetrovateľ.

Nezákonnosť?

Je jasné, že bez toho, aby mal konkrétne informácie z vyšetrovacieho spisu alebo od osoby, ktorá je dobre informovaná o jeho obsahu, sa k týmto informáciám dostať nemohol.“

„Policajný prezident nemá žiadne zákonné právomoci, aby sa dostal k informáciám o obsahu vyšetrovacieho spisu a priebehu vyšetrovacích úkonov. Policajný prezident Kovařík asi zabudol, že už nie je vyšetrovateľom a nemá v kompetencii takéto informácie získavať, disponovať nimi a, pravdaže, nimi aj mediálne argumentovať.“ Konštatuje Jozef Šátek.

Jednoznačný úsudok

„Z tohto jednoznačne vyplýva, že policajný prezident disponuje informáciami z vyšetrovacích spisov, o ktorých fakticky nemá vôbec nič vedieť, a preto vyvstáva otázka, či tak ako sa tajne dostáva k informáciám o obsahu vyšetrovacích spisov, či do týchto vyšetrovacích procesov aj nezasahuje?“ Uzatvára svoju úvahu na sociálnej sieti bývalý vyšetrovateľ a právnik Jozef Šátek.

(Medzititulky red. HD.)

Jozef Šátek: Účastníci stretnutia na SIS konali nad rámec svojich ústavných a zákonných kompetencií

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info