HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ďalší trapas: Dlho očakávaný očkovací certifikát sa nevyhol školáckym chybám

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský a v popredí doklad pre pacienta o zaočkovaní proti Covid-19 / TASR

Konečne uzrel svetlo sveta tak vášnivo diskutovaný očkovací certifikát. Dvojjazyčný certifikát by mal pomôcť odstrániť nezrovnalosti vyvstávajúce z rôznych potvrdení pri kontrolách. Slováci sa však nezapreli a aj tento doklad obsahuje hneď niekoľko školáckych chýb. 

„Od dnešného dňa v našich veľkokapacitných centrách dostanete dvojjazyčný očkovací certifikát. Oficiálny a platný! Ako bude systém fungovať? Ak sa teda idete dať zaočkovať tento víkend, dvojjazyčný certifikát dostanete priamo vo VKOC,“ vysvetlil predseda trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Ak ste sa už očkovať dali a certifikát potrebujete obdržať dodatočne, v tom prípade pre vás od pondelka sprístupnená možnosť vyžiadať si tento certifikát priamo sa stránke korona.gov.sk.

„Je potrebné vypísať žiadosť a obratom vám NCZI certifikát zašle cez mail. Ak sa na očkovanie ešte len chystáte, očkovací certifikát dostanete priamo po očkovaní vo VKOC,“ uzavrel Viskupič.

Nemci varujú: Vakcíny sú proti indickému variantu Covidu menej účinné

Surename či SARS-CoV-19

V skutočnosti to však vyzerá, že bude nutné dokument opäť stiahnuť a opraviť. Nachádzajú sa v ňom totiž chyby.

covid certifikát

Chyba v anglickej verzii slova „priezvisko“ (na certifikáte je uvedené „surename“, správne to však má byť „surname“) by sa dala pokladať za ľahký preklep a nemusela by spôsobiť žiadne závažné pochybnosti, že sa jedná o pravú verziu.

Väčšie pochybnosti vyvoláva druh vírusu „SARS-CoV-19“, ktorý neexistuje, respektíve, jeho správne znenie je SARS-CoV-2. Číslom 19 sa označuje forma infekcie tohto vírusu, a teda COVID-19, uvádza na pravú mieru  portál startitup.

Zbohom, masky: Orbán tvrdí, že Maďarsko porazilo tretiu vlnu Covid-19

Platí iba pre nás

Ako minister zdravotníctva ozrejmil, certifikát, ktorý bude súčasťou zelených, respektíve COVID pasov, vyzerá inak, a tento dokument má slúžiť len pre slovenský systém evidencie do zavedenia európskeho pasu.

Európska únia, Rada EÚ i Európska komisia vo štvrtok dosiahli predbežnú dohodu o zavedení digitálnych certifikátov umožňujúcich cestovanie v rámci únie pod názvom „EU Digital COVID Certificate“.

Poliaci bijú na poplach: Nebývalý nárast prípadov rakoviny a u nás to nebude iné!

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info