HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

WHO: Celosvetový počet obetí Covidu je trikrát vyšší ako sme mysleli, zomrelo takmer 8 miliónov ľudí

FOTO TASR - Henrich Mišovič
Počet ľudí, ktorí zomreli kvôli Covid-19, bude pravdepodobne veľmi podhodnotený. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že skutočný počet obetí môže byť oveľa vyšší, informuje portál RT.

Celkový počet obetí bude pravdepodobne vyšší, ako sa oficiálne uvádza, povedala na piatkovom virtuálnom brífingu Samira Asmaová, zástupkyňa generálneho riaditeľa agentúry OSN pre dáta a analytiku. Hovorila o svojej nedávno zverejnenej výročnej správe Svetovej zdravotnej štatistiky.

Spresnili údaje

„Toto číslo bude skutočne dvakrát až trikrát vyššie. Takže si myslím, že bezpečne to môže byť asi 6 až 8 miliónov úmrtí,“ spresnila Asmaová. Oficiálne údaje WHO v súčasnosti zaznamenali viac ako 164 miliónov prípadov ochorenia na Covid-19 a 3,4 milióna úmrtí.

Nový prieskum EÚ: Hrozí spustenie politickej nespokojnosti, dôvera vo vlády klesá

Agentúra však vo svojej piatkovej správe uviedla, že údaje z Európy a amerického regiónu naznačujú, že celkový počet úmrtí na pandémiu len v roku 2020 bol viac ako 3 milióny. To je o 1,2 milióna úmrtí viac ako sa pôvodne myslelo.

Viac ako sa myslelo

Analytik údajov WHO William Msemburi novinárom povedal, že správa sa zaoberala nadmernou úmrtnosťou v roku 2020 – rozdielom medzi celkovým počtom úmrtí pri pandémii a úmrtím v typickom roku.

Uviedol, že počet 6 až 8 miliónov zahŕňal aj úmrtia osôb na Covid-19, ktorí neboli testovaní na vírus, ako aj náhodné úmrtia v dôsledku zníženej kapacity nemocníc a ďalších problémov.

Eurokomisár Reynders: COVID pasy by sa mali spustiť od 1. júla

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info