HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Menový fond uviedol cifru, koľko bude stáť ukončenie pandémie. Slovensko by z toho žilo dva roky

Šéfka MMF Kristalina Georgievová / TASR

V piatok predstavil Medzinárodný menový fond (MMF) plán na ukončenie pandémie nového koronavírusu. V prvom rade treba do konca tohto roku zaočkovaní minimálne 40 % svetovej populácie a do polovice budúceho roka minimálne 60 % populácie. Náklady na realizáciu tohto projektu fond odhaduje na 50 miliárd USD (41,02 miliardy eur). 

Slovensko by z toho žilo dva roky

Táto suma predstavuje takmer dvojnásobok ročného rozpočtu Slovenska na minulý rok, teda 2020, kedy boli výdavky rozpočtu stanovené zákonom na viac ako 26 miliárd eur, informuje portál startitup.

V prípade úspechu by svetová ekonomika získala do roku 2025 ekvivalent 9 biliónov USD, a to prostredníctvom rýchlejšieho zotavenia ekonomickej aktivity, uviedol MMF. Ako dodal, z tohto procesu by pritom najviac ťažili bohaté krajiny.

Zbohom, masky: Orbán tvrdí, že Maďarsko porazilo tretiu vlnu Covid-19

Pomôžu bohatí chudobným?

Šéfka MMF Kristalina Georgievová na zdravotnom samite, ktorý organizovali Európska komisia a skupina G20, uviedla, že z rýchlejšieho ukončenia pandémie vyťažia najmä bohaté krajiny, takže zvýšenie príspevkov z ich strany dáva zmysel.

„Priemyselne vyspelé ekonomiky, ktoré boli požiadané, aby sa na tomto projekte podieľali najväčšou mierou, by mali zaznamenať najvyššiu návratnosť verejných investícií v modernej histórii. Z rastu hrubého domáceho produktu (HDP) by mali získať 40 % a z dodatočných daňových príjmov približne 1 bilión USD,“ uviedla Georgievová.

Poliaci bijú na poplach: Nebývalý nárast prípadov rakoviny a u nás to nebude iné!

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info