HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Podľa prieskumu by si 56 percent Rusov vybralo Putina, ak by sa tento týždeň konali prezidentské voľby

Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO TASR/AP

Ak by sa tento víkend v Rusku konali prezidentské voľby, Vladimir Putin by mohol očakávať víťazstvo. Odhalil to najnovší prieskum, informuje portál RT.

Prieskumu agentúry Levada Center sa zúčastnilo viac ako 1 600 ľudí v mestských a vidieckych oblastiach po celej krajine.

Agentúra vyzvala účastníkov, aby menovali politika, ktorého by zvolili za nového prezidenta, ak by sa v najbližších dňoch konali prezidentské voľby. Podľa predbežných zistení by vyhral Putin, za ktorého by hlasovalo 56 percent ľudí.

Putinova podpora však bola v regiónoch najväčšej krajiny sveta výrazne vyššia ako v Moskve. V hlavnom meste dostala väčšiu podporu opozícia vrátane uväzneného Alexeja Navaľného.

To je neuveriteľné! Až osem percent Američanov si myslí, že by premohli leva alebo medveďa grizly

Ďalší uchádzač, ktorý získal iba asi desatinu Putinovej podpory, bol vodca pravicovej strany LDPR Vladimír Žirinovskij. Po Žirinovskom, ktorého by zvolilo 6 percent opýtaných, bol Gennadij Zjuganov, veteránsky predseda komunistickej strany. Zjuganov sa už v minulosti postavil proti Putinovi v dvoch samostatných voľbách a v prieskume získal 2 percentá.

Na štvrtom mieste bol opozičný predstaviteľ Alexej Navaľnyj, aj keď by dovtedy pravdepodobne nebol schopný utiecť z väzenia. Navaľnyj bol zadržaný, keď v januári pristál späť v Moskve. Opozičný predstaviteľ strávil niekoľko mesiacov v Nemecku, kde sa zotavoval z údajnej otravy. Teraz si odpykáva trest v trestaneckej kolónii za porušenie podmienok podmienečného trestu z roku 2014, ktorý mu bol uložený za podvod.

Zdá sa, že medzi súčasným prezidentom a opozičnými kandidátmi existuje značná priepasť. Kým žiadny uchádzač sa nepriblížil k 56 percentám, stále existuje značný počet nerozhodnutých. Dovedna 18 percent respondentov uviedlo, že by nevedeli, komu dať svoj hlas a takmer štvrtina trvá na tom, že by vôbec nehlasovala.

Západ formuje Ukrajinu na protiruskú krajinu. Ohrozuje tým bezpečnosť Ruska, tvrdí Putin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info