HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Šéfredaktorka AP žiada vyšetriť izraelský útok na budovu, kde sídlili médiá

Na snímke telá 17 Palestínčanov, ktorí zahynuli počas izraelských náletov v Gaza City 16. mája 2021. Pri izraelských leteckých útokoch v Gaze len v nedeľu zahynulo približne 40 ľudí vrátane 13 žien a 8 detí a viac ako 50 ďalších osôb utrpelo zranenia. / TASR (AP)

Sally Buzbeeová, výkonná šéfredaktorka agentúry Associated Press (AP), v nedeľu požiadala o nezávislé vyšetrovanie izraelského leteckého útoku v pásme Gazy, pri ktorom bola v sobotu zničená budova, kde mala kancelárie tlačová agentúra AP a ďalšie zahraničné médiá.

Izraelská vláda má podľa Buzbeeovej predložiť jasné dôkazy, ktoré preukážu oprávnenosť útoku na túto budovu, uvádza agentúra Reuters.

Izraelská armáda dala novinárom AP a ďalším osobám približne jednu hodinu na evakuáciu budovy. Militantné hnutie Hamas podľa armády túto budovu využívalo ako kancelárie spravodajskej služby a na vývoj zbraní, píše AP.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podľa AP v nedeľu takisto uviedol, že v budove sídlili kancelárie spravodajskej služby hnutia Hamas.

Tu už prestávajú všetky srandy. Irán rokuje s Hamasom o otvorení druhého frontu proti Izraelu

Hovorca izraelskej armády Jonathan Conricus povedal, že Izrael dôkazy pre USA zhromažďuje; nemohol však sľúbiť, že ich poskytne v priebehu dvoch dní.

Buzbeeová uviedla, že AP má v budove kancelárie už 15 rokov, no nikdy nemala informácie o tom, že by sa v budove mohli nachádzať príslušníci hnutia Hamas. Fakty musia byť podľa jej slov podložené.

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) požiadala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby bombardovanie tejto budovy Izraelom vyšetroval ako možný vojnový zločin.

Kúsok za našimi hranicami rastie obrovská vojenská základňa armády USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info