HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Na „čierny zoznam“ Ruska pribudne Pobaltie, Slovensko „zatiaľ“ nie

Kremeľ / Pixabay

„Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie sa rozhodlo konať krok za krokom. Zatiaľ sú najviac viditeľné opatrenia voči Českej republike a USA,“  vraví ruskí politológ Marat Baširov. Uviedol Tsargrad.tv.

Čierna listina krajín nepriateľských voči Ruskej federácii sa postupne napĺňa. Ruský politológ Marat Baširov sa zamýšľa, ktoré krajiny naň môžu pribudnúť po USA a Českej republike.

Podľa Baširova sú „ďalšie v poradí“ pobaltské krajiny. Tie už dlhodobo uskutočňujú Rusku nepriateľskú politiku. Napríklad opakovane spomínajú „ruskú hrozbu“ či zatvárajú ruské školy. Ďalšími „na rade“ budú zrejme podľa Baširova Veľká Británia a Poľsko. Ďalšie dva európske štáty, ktoré sa otvorene stavajú do pozície odporcov Moskvy.

Chmelár: Kto dnes najviac ohrozuje svetový mier? Fakty hovoria jasne. Nie je to Rusko, ale USA! (VIDEO)

„Z ďalších krajín sveta by to mohli Austrália a Kanada. Obe doslovne opakujú, čo sa povie v USA,“ vraví Baširov.

Rusko ide „krok za krokom“

„Naše ministerstvo zahraničných vecí sa zrejme rozhodlo ísť krok za krokom. Zatiaľ sú najviac viditeľné opatrenia voči Českej republike a USA,“ vysvetlil ruský politológ.

Baširov zdôraznil, že Rusko nemá v úmysle „nikoho trestať“. Zavedením zoznamu nepriateľských krajín sleduje Moskva dva ciele. Prvým je ukázať, že na akýkoľvek nepriateľský útok bude tvrdo reagovať. Druhým je, čo do najväčšej miery predísť škodám, ktoré by Rusku mohli spôsobiť „cudzie štáty“.

Prečo veľvyslanectvo USA vyzvalo svojich občanov, aby urgentne opustili Rusko? (Vladimír Malyšev)

„Vy i ja sme videli, že diplomati z mnohých cudzích štátov sa zúčastňovali súdnych procesov s pánom Navaľným. A podporovali ho. Čo to má spoločné s činnosťou veľvyslanca na pôde Ruskej federácie? Toto je priamy zásah do vnútorných záležitostí Ruska,“ zdôraznil Baširov.

Pre pripomenutie

Ruská federácia diplomatom zahrnutým do zoznamu „nepriateľských krajín“ obmedzí činnosť na jej území. Na zozname je zatiaľ Česká republika a USA. Česko môže mať na území Ruska 19 diplomatov. USA ani jedného.

Kremeľ si zatiaľ ponechal čas na konečné rozhodnutie o pôsobení amerických „diplomatov“ na území Ruskej federácie. Možná zmena by mohla prísť v auguste 2021. Na tento termín je predbežne „naplánované“ stretnutie ruského prezidenta Vladimíra Putina s terajším prezidentom USA Joeom Bidenom.

Bielorusko je pripravené na odvetné sankcie proti Západu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info