HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Z tejto hudobnej novinky majú Slováci zimomriavky. Hit má názov Korene (VIDEO)

Kapela Iconito s Folklórnym súborom Zemplín prišli s hudobnou novinkou s názvom Korene. Spája folklór s popom. V malebnom videoklipe ukazujú krásy našej krajiny a krojov.

V klipe vidíme výnimočných výnimočných regiónov Slovenska s tým, čo je pre všetky typické.

Vystupujú v ňom šiesti významní slovenskí herci a každý zosobňuje iný región. Podarilo sa im doň obsadiť hercov Mariána Slováka, Jána Grešša, Ľubomíra Pauloviča, Alfréda Swana, Františka Kovára a Vladimíra Jedľovského.

„Každá z týchto postáv v našom klipe reprezentuje jeden región, jeden osud človeka i život príznačný pre jeho kraj. Týchto pánov umelcov sa nám na moje prekvapenie podarilo presvedčiť celkom rýchlo, samozrejme, museli uveriť myšlienke i zmyslu toho, čo chceme vytvoriť,“ teší sa líder Iconita Kristián Dufinec.

Pesničkou štartujú veľkolepý projekt s rovnomenným názvom

„Samotnú dejovú líniu a odkaz projektu Korene môžeme vnímať v dvoch rovinách. V tej prvej sú nimi nástroje práce zasadené do im vlastného prostredia daného regiónu. Pri Myjave je ním roľníctvo, na Podpoľaní výroba fujár, na Horehroní drevorubačstvo, na Kysuciach a v Terchovej zasa furmanstvo i pastierstvo, pri Goraloch pltníctvo, no a napokon na Zemplíne vinárstvo,“ vysvetľuje Kristián.

„Tou druhou rovinou sú elementy života, ktoré neobídu azda nikoho z nás: práca (Myjava), tvorba i radosť zo života (Podpoľanie), smrť (Horehronie), rodina (Kysuce – Terchová), návrat domov, zmierenie (Goral) a napokon vojna, odlúčenie (Zemplín). No každý jeden z nich spája láska, vzťah muža i ženy i cit pre vlastné korene,“ pokračuje.

„Veríme, že aj folklór môže byť cool a jeho odkaz môže čo-to povedať aj dnešným mladým ľuďom. Aj to je dôvod, prečo tento projekt vznikol, aby sme nemali pocit, že folklór a folklorizmus sú prežitkami komunizmu. Folklór tu bol už dávno pred tým a budoval nehmotné kultúrne hodnoty, ktoré nikde inde vo svete nemajú obdobu,“ dodáva veselý mladík.

Taraba naložil ministerke kultúry: „Vrchol arogancie! Likvidovať Maticu slovenskú a podporovať Csemadok“

Medzinárodné ambície

Cieľom spoločného projektu Korene kapely Iconito a folklórneho súboru Zemplín je vzdelávať našincov aj zahraničie. Neskôr totiž bude projekt nadabovaný aj do angličtiny a španielčiny.

„Celkovo to má vyvrcholiť v multižánrové edukatívne predstavenie o slovenskom folklóre, ktorý bude však spracovaný do úplne nového šatu a najmä modernej podoby. Práve preto sme sa pri tvorbe a nahrávaní piesne snažili nájsť prienik moderného zvuku a odkazu slovenskej tradície, ktorá v sebe zahŕňa rôznorodé pre ňu špecifické elementy ako napríklad fujara, či rôzne iné pastierske nástroje,“ uzatvára Kristián Dufinec.

V roku 2018 si chalani z Iconito zahrali aj ako predskokani hudobnej skupiny Elán.

Krajcer kritizuje ministerku Milanovú. Pochovala projekt obnovy hradov! A zavádzala novinárov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info