HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Štát má zriadiť nový úrad. Z miest a obcí urobí vazalov a podriadených!

Miroslav Kollár. Fotokoláž (via SITA)

„Nehovorte už, že bojujete za ľudí, proti korupcii a mafii. Nikto z poslancov a členov vlády, ktorí podporia návrhy zákonov vicepremiéra Holého o výstavbe a územnom plánovaní v predloženom znení, už nebude môcť hovoriť, že bojuje za ľudí, proti korupcii a mafii.“ Citát Martin Chren, starosta Ružinova.

Slová starostu tlmočil na sociálnej sieti Miroslav Kollár (Spolu). Odzneli v súvislosti s návrhom zákona o výstavbe a územnom plánovaní. Do medzirezortného pripomienkovania návrh predložil vicepremiér Holý.

Starosta Ružinova Martin Chren sa vyjadril na tlačovke Únie miest Slovenska a starostov a starostiek bratislavských mestských častí

Po 40 rokoch čakania na novú stavebnú legislatívu dostali primátori a starostovia pravý opak!

„Štyridsať rokov čakajú na novú stavebnú legislatívu primátori a starostovia. Očakávali skrátenie a transparentnejšie stavebné konanie a ľahšie riešenia čiernych stavieb. Dostali pravý opak! Stavebné konanie sa skráti, ale iba z dôvodu, že vezmú obciam a mestám možnosť rozhodovať o svojom územnom rozvoji. A bežným občanom vezmú možnosť brániť sa proti nežiaducej, prípadne nelegálnej výstavbe v ich bezprostrednom okolí,“ píše na sociálnej sieti poslanec a primátor Hlohovca Miroslav Kollár (Spolu).

Kým Mikulec kupuje limuzíny za 160-tisíc, jeho vyšetrovatelia toner do tlačiarní. Za vlastné!

Z miest a obcí urobil tento návrh vazalov a podriadených!

Mestá a obce držali štát posledný rok počas pandémie nad vodou. Ten z vďaky urobí z miest a obcí vazalov a podriadených vyšších územných celkov. Alebo vazalov centrálneho štátneho úradu. A z územných plánov urobí v podstate zdrap papiera. „Ak je to vďaka za pomoc štátu s testovaním či očkovaním, tak niet za čo,“ píše Miroslav Kollár.

Nechceme, aby samosprávy stratili možnosť rozhodovať o svojom území

Miroslav Kollár na sociálnej sieti píše ďalej: „Aj my, samozrejme, chceme, aby sa stavebné konania zjednodušili a skrátili. Aby ich netorpédovali všelijakí slávici a podobní. Ak to bude štát vedieť robiť rýchlejšie, transparentnejšie a lepšie, nech si to berie. Ale nie za cenu, že samosprávy stratia možnosť rozhodovať o svojom území. A o svojom územnom rozvoji.“

O všetkom, čo sa na území miest postaví, bude rozhodovať štát!

Podľa Miroslava Kollára o všetkom, čo sa na území miest a obcí postaví, bude vo výsledku rozhodovať štát. Ten zriadi nový úrad s názvom Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR. Ten vo svojich rukách bude mať obrovskú moc. A to bez určenia bližších pravidiel.

„Hanba vám! Po Matovičovi tu bude potopa, tieto dlhy nesplatia ani naše deti!“ varuje exminister Kamenický

Holý obhajuje developerov

Starostovia a primátori miest upozorňujú, že sa to deje iba s jediným cieľom. Aby sa skrátili lehoty na vydanie záväzných stanovísk a eliminovali všetky prekážky, ktoré dnes stoja v ceste developerom.

„Dnes stavebné konanie pre štát v mestách a obciach vykonávame my ako prenesený výkon štátnej správy. Za ten nás štát ani len poriadne neplatí. My, ak chceme stíhať zákonné lehoty, dofinancovávame túto kompetenciu štátu z vlastných mestských peňazí. Čo je v rozpore s ústavou,“ píše Miroslav Kollár

Zákon vznikol za zatvorenými dverami a s pochybným cieľom!

Na sociálnej sieti zverejnil Miroslav Kollár aj stanovisko z tlačovky: „Zmyslom medzirezortného pripomienkového konania má byť vychytať muchy, a nie meniť zmysel zákona. Tento zákon vznikol za zatvorenými dverami a s pochybným cieľom. Postup predkladateľa, ktorý do poslednej chvíle obchádzal mestá pri tvorení návrhu zákona, považujeme za mimoriadne nešťastný!

Únia miest Slovenska žiada vládu, aby zákon z tohto procesu stiahla

„Vzhľadom na spomenuté výhrady Únia miest Slovenska žiada vládu, aby zákon z tohto procesu stiahla. A prípravu zákona vrátila na vecne príslušné ministerstvo (MDV SR). A aby ďalej postupovala v zmysle legislatívnych pravidiel. Teda najprv vypracovaním, prerokovaním a schválením legislatívneho zámeru,“ ukončil príspevok Miroslav Kollár.

„Nabudúce choď rovno v teplákoch!“ Slovákom sa nepáči, ako Matovič prezentuje krajinu v USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info