HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Podľa prieskumu viac ako štvrtina dospelých v EÚ váha dať sa zaočkovať proti Covid-19

očkovanie vakcinácia
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Najnovší prieskum zistil, že až 27 percent dospelých v EÚ uviedlo, že je nepravdepodobné, že by sa dali zaočkovať proti Covid-19, informuje portál RT.

Prieskum nadácie Eurofound skúma očkovacie programy vo všetkých členských štátoch EÚ. Nadácia varuje, že neschopnosť úplne presvedčiť dospelú populáciu by mohla ohroziť boj proti pandémii.

Približne 27 percent opýtaných v celej Európe vrátane polovice francúzskych a 67 percent respondentov v Bulharsku uviedlo, že je veľmi nepravdepodobné, že by sa dali zaočkovať proti Covid-19.

Medzi jednotlivými štátmi však existovali veľké rozdiely. Ľudia, ktorí sa zúčastnili prieskumu vo východoeurópskych krajinách, boli pri očkovaní viac opatrní. Údaje o nerozhodnosti boli vo viacerých štátoch vrátane Chorvátska, Lotyšska, Poľska a Slovinska nad 30 percent.

Sponzor Sputniku V odmieta tvrdenie nemeckých novín, že dohoda o dodaní vakcín je „mŕtva“

„Tieto zistenia, bohužiaľ, odrážajú neschopnosť poskytnúť presvedčivú a jasnú komunikáciu o účinnosti a bezpečnosti vakcín,“ uviedla Daphne Ahrendtová, vedúca výskumná manažérka nadácie Eurofound.

Vedci zistili súvislosť medzi ľuďmi, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, a vplyvom sociálnych médií  ako ich hlavným zdrojom informácií. Medzi opýtanými sa našlo až 40 percent ľudí, ktorí odmietajú očkovanie a spoliehali sa na sociálne médiá.

Výsledky štúdie prichádzajú v čase, keď sa krajiny v celej Európe snažia urýchliť očkovací program. Posledný balík údajov nadácie Eurofound bol zhromaždený vo februári a marci 2021, prieskumu sa zúčastnilo 46 800 respondentov.

Svet považuje USA za podstatne väčšiu hrozbu demokracie ako Rusko a Čína

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info