HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Rúška sú stelesnením hlúposti! Školy, ktoré ich vyžadovali, mali u detí až o 37% viac infekcií COVID-19

Marián Kotleba vyzýva rodičov, aby malé aj školopovinné deti neučili nosiť na tvári rúška. Ilustračný obrázok © Shutterstock

Na začiatku pandémie COVID-19 sa ako najúčinnejšia zbraň pri nej javili rúška. Nosiť ich však museli aj deti, ktoré sú najmenším prenášačom koronavírusu. A to nielen v školách, ale dokonca aj vonku pri hre.

Veľmi zaujímavé informácie poskytla štúdia s názvom „prehľadový projekt o Covide“, v ktorej bolo zistené, že nútenie detí k celodennému noseniu rúšok v školách nemá vôbec žiaden význam. Navyše, ide aj o istú formu týranie detí. Uvedenú štúdiu podľa portálu townhhall.com vypracovala profesorka Emily Osterová z Brown univerzity v USA

Žiaci na školách aj zamestnanci sa do štúdie prihlásili samé a dobrovoľne

Cieľom štúdie bolo získanie ešte väčšie poznatky o nosení rúšok. Išlo o koordinovanú snahu federálnej vlády o zachytávanie nových prípadov COVID-19 „v kontexte“. To podľa profesorky Osterovej znamená, že sa sledovalo, koľko detí a učiteľov bolo osobne prítomných v školách, a aké faktory sa ukázali ako účinné pre bezpečnú prevádzku školských zariadení. Školy v USA totiž nemajú celoštátne stanovené pravidlá, vrátane nosenia rúšok, ale môžu si ich určovať samé. Z tohto dôvodu sa dalo vykonať takéto porovnanie škôl s rúškami a bez nich. Na rozdiel od USA na Slovensku musia všetky školy dodržiavať rovnaké pravidlá, preto u nás by takýto výskum nebol možný.

Rodičia už toho majú dosť! Deti pôjdu do školy bez rúška, alebo bude súd

Projekt sa začal v septembri 2020 a dáta zahŕňali údaje o približne 100-tisíc študentoch prezenčnej formy výučby. Všetky pochádzali zo škôl, ktoré sa do štúdie samé prihlásili a poskytli tak relevantné dáta pre výskum. „Uvedené dáta poskytli prvý pohľad na výskyt infekcie COVID-19 v školách,“ Emily Osterová. Neskôr, keď vypukla druhá vlna pandémie, dáta už obsahovali údaje o 12 miliónoch študentov, z ktorých približne polovica sa zúčastnila prezenčnej formy štúdia. Tento počet predstavuje zhruba 20% všetkých škôl v USA.

Bukovský: Rúška a respirátory vás neochránia pred baktériami a vírusmi. Nie sú prospešné ani pre ľudskú dušu

Školy, ktoré vyžadovali nosenie rúšok zaznamenali až o 37% viac infekcií

Pred štúdiou bola profesorka Osterová presvedčená, že rúška môžu byť prínosom pre prevenciu šírenia infekcie, získané dáta ale svedčia o opaku. Ukázalo sa totiž, že školy, ktoré od študentov vyžadovali povinné nosenie rúšok zaznamenali medzi deťmi až o 37% viac infekcií COVID-19 než školy, ktoré rúška nevyžadovali. A to nie je všetko! Ešte horšie ako deti dopadli zamestnanci školy. V školách s rúškami bol až o 84% väčší výskyt nových prípadov nákazy medzi učiteľmi než v školách bez rúšok. Takže záver štúdie je jednoznačný – rúška sú nielen úplne zbytočné, ale dokonca kontraproduktívne a škodlivé! Uvedené dáta síce platia pre oblasti, ktoré sa považujú za miesta s „vysokým komunitným prenosom nákazy“, podobné výsledky ale zaznamenali aj v oblastiach s „nízkym komunitným prenosom nákazy“. Aj tam zaznamenali obvody vyžadujúce rúška horšie výsledky ako tie, kde sa rúška nevyžadovali.

Riaditeľ v českých Troubkách sa vzoprel – už žiadne testovanie ani rúška v škole!

Z nosenia rúšok (respirátorov) sa za posledný rok stal doslova nábožensky rituál pre tých, ktorí si o sebe myslia, že majú vedecky navrch od všetkých ostatných. Priam humorne vyznieva pohľad, že niektorí z nich nenosia iba jedno, ale hneď dve či dokonca tri pokrývky tváre naraz. Dnes už ale na základe vedy vieme, že rúška sú stelesnením hlúposti a v prípade ich nanucovania deťom sa dokonca jedná o formu zneužívania a týrania detí, ktoré ničí ich duševné i fyzické zdravie. „Očakávali by sme, že zozbierané dáta potvrdia, že rúška prispeli k zníženiu prenosu infekcie COVID-19 medzi ľuďmi, ktorí ich nosili v porovnaní s tými, ktorí ich nenosili. Potvrdil sa však pravý opak,“ uviedol pre Townhall Scott Morefield.

Škola v Miami ide vlastnou cestou: Ani rúška ani očkovanie nechceme!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info