HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Brusel sa opäť snaží rozmiestňovať migrantov v členských štátoch EÚ

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová v pondelok vyzvala členské štáty EÚ, aby preukázali solidaritu s Talianskom po tom, čo k jeho brehom cez víkend dorazilo na člnoch viac ako 1400 migrantov. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vyzývam ďalšie členské štáty, aby podporili premiestnenie“ migrantov, z ktorých mnohí pravdepodobne požiadajú o azyl, uviedla Johanssonová na mediálnej konferencii po boku vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho.

„Viem, že je to v tejto pandemickej dobe ťažšie, ale myslím si, že je možné to zvládnuť, a teraz je čas preukázať solidaritu s Talianskom a pomôcť v tejto situácii,“ uviedla.

Bielorusko je pripravené na odvetné sankcie proti Západu

Migranti na palube približne 15 člnov priplávali na taliansky ostrov Lampedusa.

Johanssonová v pondelok telefonicky hovorila s talianskou ministerkou vnútra Lucianou Lamorgeseovou a uviedla, že jej úrad je v kontakte s ďalšími krajinami EÚ a žiada ich, aby migrantov prijali.

Johanssonová a Grandi uviedli, že táto situácia ukázala potrebu prijatia nového paktu o migrácii a azyle, ktorý Európska komisia predstavila pred siedmimi mesiacmi. „Potrebujeme tiež dočasné opatrenie na riešenie situácie pred prijatím paktu,“ povedala eurokomisárka.

Grandi dodal, že pokiaľ ide o migrantov, ktorí cez víkend dorazili do Talianska, „hovoríme o zvládnuteľných počtoch“, ktoré sa majú prerozdeliť medzi členské krajiny Únie.

Nátlak na mladých ohľadom očkovania rastie. Motiváciou má byť sloboda cestovania. MUDr. Lipták reaguje

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info