HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Izrael nie je krajina, ale teroristický tábor,“ tvrdí iránsky vodca Chameneí

ajatolláh Alí Chameneí
WA 27 Teherán - Iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí / TASR
Najvyšší iránsky vodca Ali Chameneí označil Izrael za „teroristický tábor“ a vyzval Palestínčanov, aby spojili svoje úsilie v boji proti Tel Avivu, informuje portál RT.

Izrael „premenil okupovanú Palestínu na základňu terorizmu,“ tweetoval Chameneí. „Izrael nie je krajina; je to terroristický tábor proti Palestínčanom a iným moslimským národom,“ napísal a dodal, že bojovať proti nemu je„ zodpovednosťou každého“.

Chameneí uviedol svoje pripomienky k takzvanému Dňu Quds, každoročnému dňu, ktorý Irán označuje za podporu palestínskeho hnutia za nezávislosť.

Aký to zrazu patriotizmus – Kyjev ponúkal Jeľcinovej Moskve Krym za plyn

V následných tweetoch iránsky vodca vyzval Palestínčanov žijúcich vo východnom Jeruzaleme, na Západnom brehu Jordánu a v Gaze, aby „vytvorili spoločnú jednotku“ a „použili nástroje, ktoré majú k dispozícii“ proti Izraelu.

A to napriek tomu, že Tel Aviv podpísal minulý rok normalizačné dohody s niekoľkými arabskými krajinami.

Chameneí uviedol, že Palestínčania musia požadovať referendum, počas ktorého budú „pôvodní obyvatelia“ všetkých etník a náboženstiev hlasovať o novom „politickom systéme“.

Ruský MIG vyprášil kožuch špionážnemu votrelcovi z USA nad Čukotkou

Obviňujú sa navzájom

Irán v apríli obvinil Izrael z rozsiahleho výpadku energie v jeho hlavnom jadrovom areáli v Natanze. Úradníci v Teheráne často obviňujú Tel Aviv z činov sabotáže a atentátov na iránskom území.

Izrael zase tvrdí, že Irán využíva Palestínčanov a ich zástupcov v Sýrii na útoky na izraelských občanov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdil, že za februárovým výbuchom na palube izraelského nákladného plavidla MV Helios Ray, ku ktorému došlo pri plavbe loďou v Ománskom zálive, bol Irán.

Tretia svetová vojna neprichádza z Ruska, skutočnou hrozbou je NATO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info