HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruská raketa Sarmat zasiahne z územia federácie akékoľvek miesto na zemi

Odpaľovací komplex rakiet Sarmat. Zdroj foto TS Ruského ministerstva obrany.

V roku 2021 sa uskutočnia tri testy ruských balistických rakiet Sarmat. Podľa zdrojov z vojensko-priemyselného komplexu prvý raketový pluk nimi bude vybavený a uvedený do bojovej pohotovosti koncom roka.

„Prvé zavedenie balistických rakiet Sarmat sa uskutoční približne v treťom štvrťroku tohto roka na bojisku na cvičisku Kura na Kamčatke,“ uviedol zdroj podľa portálu tass.ru. Podľa zdrojov sa všetky tri štarty uskutočnia z vypúšťacieho zariadenia kozmodromu Pleseck. Jeden z nich pravdepodobne do maximálneho dosahu.

Zasiahne čokoľvek a kdekoľvek na Zemi

„Podľa vojenských odborníkov bude balistická raketa RS-28 Sarmat schopná dopraviť do cieľovej oblasti viacnásobnú hlavicu s hmotnosťou do 10 ton. A to kdekoľvek na svete, ponad severný aj južný pól. Raketa sa plánuje použiť aj ako nosič nadzvukových jednotiek Avangard.

Zdesenie v štáboch NATO a USA – ruská raketa Avangard dosahuje rýchlosť 27 Macha (video)

Sarmaty pacifikujú USA

Vojenskí odborníci sa domnievajú, že prítomnosť Sarmatov v Rusku spomalí plány USA na nasadenie globálneho systému protiraketovej obrany. Je to spôsobené najmä schopnosťou Sarmatu dopraviť hlavice a udierať z rôznych smerov. Vrátane preletu jadrových hlavíc cez južný pól. Okrem toho ťažké stacionárne balistické rakety umožnia vyriešiť nové, nekonvenčné misie strategických raketových síl. Ide najmä o odpor proti konceptu globálneho okamžitého úderu, ktorý je v Spojených štátoch amerických vyhlásený konvenčnými prostriedkami. Predpokladá sa, že práve ťažké Sarmaty, ktoré budú vybavené vysoko presnými hlavicami v konvenčnom vybavení, budú najefektívnejšou odpoveďou na implementáciu programu Pentagónu.

(Medzititulky red. HD.)

Ruský hyperzvukový raketový systém Avangard vstupuje do vojenského arzenálu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info