HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Migranti vo Švédsku sa vynašli, krajina ich nemôže deportovať

Ilustračné foto: TASR

Migranti vo Švédsku sa odmietajú dať testovať na koronavírus. Prišli totiž na to, že ak sa odmietnu podrobiť testu na koronavírus, nemôžu byť deportovaní, informuje portál Breitbart.

Mikael Holmgren, úradujúci vedúci oddelenia hraničných hliadok v západnom regióne, poznamenal, že v jeho okrese je niekoľko prípadov migrantov týždenne, ktorí sa odmietnutím testovania na koronavírusy vyhli repatriácii do svojich domovských krajín.

Musia súhlasiť s testom

Technická náročnosť spočíva v tom, že domáce krajiny požadujú, aby deportovaní mali na vírus negatívny test. Podľa švédskeho práva musia byť testy vykonané so súhlasom migranta.

„Počas tejto pandémie a za tejto situácie máme každý týždeň tento problém. Takže sa stala súčasťou nášho každodenného života,” povedal Holmgren.

Nechutnosti vo švédskej politike: Politik zatknutý za znásilňovanie detí

Budú bez dohľadu

„Mnohí z nich, ktorých máme vo väzbe, tu boli už pred pandémiou. Takže keď sa to naťahuje a nesúhlasia s testami PCR, nemôžeme ich deportovať. Nakoniec ich budeme musieť pustiť,“ dodal.

Od začiatku pandémie malo Švédsko problémy s realizáciou príkazov na vyhostenie, a to najmä kvôli cestovným obmedzeniam uvaleným na krajiny pôvodu migrantov.

Vakcíny nie sú všeliek, tvrdí Severná Kórea

V apríli minulého roku úrady predpovedali,  že mnoho migrantov určených na deportáciu bude musieť byť prepustených kvôli nedostatku dostupných letov. Varovali aj, že migranti sa po prepustení môžu skryť.

V roku 2020 prijalo Švédsko oveľa viac žiadateľov o azyl ako jeho severskí susedia. Správa uvádza, že táto krajina prijala trikrát viac žiadateľov o azyl ako Dánsko, Nórsko a Fínsko.

Konečne ľahký spôsob zisťovania Covidu! Jednoducho nafúkate

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info