Na Zem môže nekontrolovateľne dopadnúť časť čínskej vesmírnej rakety
04 | 05 | 2021 I tasr

V nasledujúcich dňoch môže na Zem nekontrolovateľne spadnúť časť čínskej rakety, ktorá minulý štvrtok vyniesla na obežnú dráhu základný modul novej čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung (Nebeský palác), informovala v utorok agentúra DPA.


Vedci varujú pred nekontrolovateľným vstupom 20-tonového objektu do zemskej atmosféry. "Nevieme, kde presne vstúpi do atmosféry," uviedol astrofyzik Jonathan McDowell z Harvardovej univerzity. Nie je tiež isté, koľko fragmentov napokon dopadne na Zem. Podľa McDowella ich však bude dosť na to, aby mohli spôsobiť škody.

"Mohlo by to byť prinajhoršom ako pád malého lietadla, avšak s troskami roztrúsenými po línii niekoľkých stoviek kilometrov," uviedol McDowell.

Mexiko: V metropole sa zrútila časť mosta pre metro, najmenej 13 ľudí zahynulo
Najmenej 13 obetí a zhruba 70 zranených si vyžiadalo zrútenie časti mosta pre metro v mexickej metropole. K nešťastiu došlo v pondelok neskoro večer miestneho času práve vo chvíli, keď po nadjazde prechádzal vlak, informuje agentúra... Čítať ďalej
04 | 05 | 2021 | tasr


Ako dodal, čínske vesmírne rakety nespĺňajú dnešné štandardy, podľa ktorých by ich zvyšky jednak nemali ostať na obežnej dráhe, a jednak pri dopade na Zem by mali byť nasmerované do oceánu.

Trosky čínskej vesmírnej rakety Dlhý pochod 5 minulý rok v máji dopadli na územie Pobrežia Slonoviny a poškodili niekoľko vidieckych obydlí. Išlo o najväčší dopad svojho druhu od roku 1979, keď na Zem spadlo americké vesmírne laboratórium Skylab.

Čínska vesmírna stanica Tchien-kung by mala byť dokončená podľa čínskej vlády "okolo roku 2022". Jej výstavba má posilniť pozíciu krajiny v oblasti vedy a techniky a tiež vesmírnych aktivít. Ak v nasledujúcich rokoch prestane pracovať technicky zastaraná Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), Čína bude jedinou krajinou prevádzkujúcou stálu vesmírnu základňu.

Česká opozícia je v hystérii! Minister vnútra vraj chcel Česko v Moskve zapredať
Český server Zoznam Správy prišiel s informáciou o plánovanej ceste ministra vnútra Jana Hamáčka do Moskvy, ktorá sa napokon neuskutočnila. Podľa webu totiž nemala byť kamuflážou pred oznámením noviniek v kauze Vrbětice, ako to bolo prezentované.... Čítať ďalej
04 | 05 | 2021 | Diana Zaťková