HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Na 1. mája v Berlíne horeli barikády: 93 policajtov zranených, 350 demonštrantov zatknutých

Policajti stoja pred ohňom, ktorý založili demonštranti počas zhromaždenia pri príležitosti Sviatku práce 1. mája 2021 v Berlíne. FOTO TASR
Oslavy 1. mája v hlavnom meste Nemecka sa vyvinuli do nepokojov, v ktorých horeli barikády a potýčky medzi demonštrantmi a políciou. Pri potýčkach bolo zranených takmer 100 dôstojníkov, informuje portál RT. 

V sobotu sa v Berlíne konalo viac ako 20 rôznych demonštrácií rôznych politických hnutí. Zatiaľ čo väčšina bola mierumilovná, niektorí prepadli násiliu. Obzvlášť chaotický sa ukázal ľavicový „revolučný protest 1. mája“.

Pochod, ktorý sa koná každoročne v štvrtiach Neukoelln a Kreuzberg, má za sebou dlhú históriu násilia a výtržníctva. Tento rok bol registrovaný ako udalosť pre 1 000 účastníkov kvôli situácii s Covid-19. Napriek tomu sa na protest dostavilo asi 8 000 účastníkov.

„Násilie páchané na policajtoch a slepé ničivé zúrenie nemá nič spoločné s politickým protestom,“ uviedol v nedeľu berlínsky minister vnútra Andreas Geisel.

Ukrajina: Rusko vydalo obyvateľom Donbasu už vyše pol milióna pasov

„1. máj je dňom politickej rozmanitosti. Sloboda prejavu a zhromažďovania sa samozrejme uplatňuje aj v čase pandémie. Násilie a podnecovanie však v našom meste nemajú miesto,“ dodal Geisel.

Barikády v Berlíne

Demonštranti skandovali protipolicajné heslá, zasypávali policajtov rôznymi predmetmi, pokúšali sa stavať barikády v uliciach a podpaľovať smetné koše. Podľa posledných oficiálnych údajov bolo po násilnostiach zadržaných asi 354 demonštrantov.

Námestie Georgea Floyda: Posvätná pôda, miesto zázrakov a pútnický bod – so špeciálnymi pravidlami pre belochov!

„Vysoký počet zranených policajtov ma ohromil. Prajem všetkým, ktorí sa pri výkone služby zranili, rýchle zotavenie,“ uviedol Geisel.

Na potlačenie násilia boli nasadené masívne policajné sily. V Berlíne v súčasnosti platí zákaz vychádzania vyvolaný koronavírusmi, ktorý sa presadzuje medzi 22:00 a 5:00. Nepokoje v uliciach však pokračovali niekoľko hodín po zákaze vychádzania.

Vyhostením diplomatov chce Západ vykresliť Rusko ako „nepriateľa ľudstva“, tvrdí ruský vyslanec

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info