Vagus: Je neprípustné, aby policajti reagovali na akéhokoľvek občana násilím
23 | 04 | 2021 I tasr

Občianske združenie Vagus, ktoré v Bratislave pomáha ľuďom bez domova, považuje za neprípustné, aby policajti reagovali na akéhokoľvek občana násilím. Vyjadrilo sa tak k medializovanému zásahu policajta v Starej Turej voči človeku bez domova.


"To, že sa človek zdržiava na mieste, kde prekáža okoliu, že je pod vplyvom alkoholu, ani možnosť, že kradne, nie sú poľahčujúce okolnosti pre agresivitu. Často je jeho stav dôsledkom toho, že žije dlhodobo na ulici, sociálnych služieb je na celom Slovensku nedostatok a nikto sa týmto problémom hlbšie nezaoberá," upozornil Vagus. Vyjadril taktiež obavu, že násilné konanie policajta bolo podporené aj tým, že išlo o človeka bez domova.

"Práve v tomto prípade by však, podľa nášho názoru, bol na mieste rovnaký prístup, nenásilný, pre každého zohľadňujúci možnosti a stav daného človeka," skonštatovalo združenie. Verí, že z tohto činu budú vyvodené dôsledky a podniknuté kroky, aby sa takéto situácie neopakovali.

Vagus tvrdí, že nejde iba o zlyhanie jednotlivca, ktoré by sa už nikdy nemalo opakovať, ale o široký problém bezdomovectva na Slovensku. "Okrem absencie prevenčných opatrení proti strate domova a nedostatku sociálnych služieb sa stretávame aj s nedostatočným povedomím štátnych zamestnancov o práci a zaobchádzaní s ohrozenými skupinami obyvateľstva," uviedlo združenie.

Kancelária verejného ochrancu práv reagovala, že z hľadiska ochrany základných práv a slobôd musí byť postup polície vždy primeraný a nesmie presiahnuť nevyhnutnú mieru. Vo všeobecnosti je podľa kancelárie úlohou polície pomáhať a chrániť, rešpektovať a dodržiavať ľudské práva, a v prípade nevyhnutnosti použitia donucovacích prostriedkov dbať na primeranosť.

Neverte hoaxom a konšpirátorom: Krv môžete darovať aj po očkovaní proti COVID-19!
Internet zaplavujú rozličné „zaručené“ informácie, ktoré sa neskôr ukážu ako hoaxy. Jeden taký šíril na sociálnej sieti aj Ľubomír Turcer. Tvrdil, že „očkovaný nemôže darovať ani krv. Takže už je v podstate kripel." Polícia jeho slová... Čítať ďalej
22 | 04 | 2021 | Jozef Uhlárik


Na sociálnych sieťach sa objavilo video so zásahom policajta v Starej Turej v okrese Nové Mesto nad Váhom voči človeku bez domova. Záznam zachytáva dvojicu policajtov a muža ležiaceho na zemi. Jeden z policajtov ho kope, štuchá, udiera ho do brucha. Súčasťou videa je aj snímka muža so zakrvaveným uchom.

Polícia neskôr reagovala, že zasahovala v pondelok (19. 4.) pri tunajšom obchodnom dome, kde mali bezdomovci ukradnúť alkohol. Policajtov zavolal pracovník obchodného domu, ktorý upozornil aj na agresívne správanie ľudí bez domova. Policajt 37-ročného muža upozornil na to, aby si po sebe odpratal neporiadok a niekoľkokrát ho vyzval, aby z miesta odišiel. Keďže výzvy policajta muž neuposlúchol, chcel ho policajt z miesta vyviesť. Muž mal podľa polície reagovať agresívne a mal klásť aktívny odpor. Policajt preto použil donucovacie prostriedky. Počas zákroku sa muž mal vyjadriť, že si policajta nájde, že vie, kde býva on aj jeho rodina.

K incidentu sa vyjadril aj prezident Policajného zboru Peter Kovařík s tým, že postup polície vyšetrí Úrad inšpekčnej služby. Pripustil, že zásah policajta sa skutočne javí ako neprimeraný, poznamenal však, že muž opakovane odmietal uposlúchnuť výzvu na opustenie priestoru, bol agresívny a vyhrážal sa policajtovi zabitím jeho rodiny. "Incident má širšie súvislosti. Veci nikdy nie sú len čierno-biele," skonštatoval.

Fico vyhlásil vojnu portálu Aktuality.sk: „Prerážate akékoľvek dno žurnalistiky“
Predseda strany Smer-SD Robert Fico bol vo funkcii premiéra známy vojnou s novinármi. Občas menšou, inokedy doslova zákopovou. Vo funkcii „iba“ šéfa strany bojuje už len s tromi periodikami. Vo svojom statuse posiela jednému z nich otvorený... Čítať ďalej
22 | 04 | 2021 | Jozef Uhlárik