HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pobaltské krajiny na znak solidarity s Českom vyhostia ruských diplomatov

Na snímke zľava poľský premiér Mateusz Morawiecki, litovský prezident Gitanas Nauséda, predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, estónsky premiér Jüri Ratas a lotyšský premiér Krišjánis Kariòš počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 2. októbra 2020. FOTO TASR/AP

Estónsko, Lotyšsko a Litva v piatok oznámili, že vyhostia celkovo štyroch ruských diplomatov na znak solidarity s Českou republikou, ktorá má s Moskvou spor v súvislosti s výbuchom na svojom území. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Česká vláda obvinila ruské tajné služby z účasti na explózii s fatálnymi následkami v muničnom sklade v obci Vrbětice z roku 2014. Praha už v tejto súvislosti vyhostila 18 ruských diplomatov a plánuje tak spraviť aj s desiatkami ďalších diplomatov a zamestnancami ruského veľvyslanectva, zatiaľ čo Rusko vyhostilo z Moskvy 20 českých diplomatov.

„Toto rozhodnutie ukazuje našu solidaritu s naším spojencom po bezprecedentnom a nebezpečnom incidente v Českej republike,“ uviedlo litovské ministerstvo zahraničných vecí s tým, že vyhosťuje dvoch ruských diplomatov.

Šéf lotyšskej diplomacie Edgars Rinkévičs oznámil vyhostenie jedného ruského diplomata. „Lotyšsko nebude tolerovať podvratné činnosti na svojom území alebo na území svojich partnerov a spojencov,“ vyhlásil.

Estónske ministerstvo zahraničných vecí deklarovalo, že výbuch vo Vrběticiach ukázal, že „Rusko svojimi aktivitami porušuje medzinárodné právo a podkopáva európsku bezpečnosť i stabilitu, čo je neakceptovateľné“. Estónsko tiež vyhostí jedného ruského diplomata.

Belicová: Budú naši (americkí) riťolezi takí machri, že vyzvú Putina, aby Slovákom odstavil ropu a plyn?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info