HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EMA schválenie Sputnika stále preťahuje. Vakcína má byť v EÚ dostupná najskôr koncom roku 2021

EMA
Európska agentúry pre lieky (EMA) / TASR

Podľa európskeho komisára pre vnútorný trh Thierry Bretona ruskej dokumentácii „stále chýbajú údaje, a preto by proces posudzovania mohol trvať dlhšie“, informuje agentúra Tass.

Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton uviedol pre francúzsky denník Le Figaro, že ruská vakcína Sputnik V proti Covid-19 by mohla byť dostupná na trhu Európskej únie najskôr koncom roku 2021. A to v prípade, že ju schváli Európska agentúra pre lieky (EMA).

„Nemyslím si, že do konca roku 2021 bude požadovaný objem dávok Sputniku V k dispozícii v Európe,“ uviedol Breton. Poznamenal, že „ako v prípade iných vakcín, prvým krokom je schválenie európskou agentúrou, ktorá je nezávislou organizáciou“.

Regulátor EÚ „by mal ruskú dokumentáciu preštudovať v najbližších týždňoch,“ dodal Breton. No podľa komisára ruská dokumentácia „neobsahuje všetky údaje, a preto by proces posudzovania mohol trvať dlhšie“.

Sputnik V má 97% účinnosť, uvádza nové dáta výrobca

„Potom je potrebné nájsť určité výrobné kapacity,“ uviedol Breton. „Rusko hľadá v Európe priemyselných partnerov, ale tí teraz vyrábajú už schválené vakcíny.“

Breton uviedol, že do polovice júla plánuje Európa zaočkovať asi 70% dospelej populácie. „Pokiaľ ide o očkovanie, chceli by sme dať prednosť Európanom, ktorí zároveň splnia naše solidárne poslanie dodávaním očkovacích látok zvyšku sveta,“ poznamenal.

V súčasnosti očkovacie portfólio EÚ zahŕňa štyri vakcíny – Pfizer, Moderna a AstraZeneca, ktorej použitie bolo obmedzené niektorými štátmi EÚ pre nebezpečné vedľajšie účinky, ako aj spoločnosť Johnson & Johnson. Tá 13. apríla zmrazila dodávky do EÚ pre podozrenie na vedľajšie účinky.

Pozor! WHO uznáva, že vakcíny nezastavia prenos koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info