HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ste neustále hladní? Vedci zistili prečo

Ilustračný obrázok / pixabay
Štúdia viacerých univerzít prehodnotila vzťah medzi hladinou cukru v krvi a chuťou do jedla. Zistila, že vzťah je oveľa zložitejší, ako sa doteraz myslelo. Priniesla nové poznatky o tom, ako skrotiť pretrvávajúci hlad, informuje portál RT.

Vedci skúmali ukazovatele od 1 070 účastníkov vo Veľkej Británii a USA a získavali údaje z výskumného projektu výživy PREDICT (Personalized Responses to DIetary Composition Trial).

Dobrovoľníci jedli štandardizované raňajky, po ktorých si mohli zvyšok dňa zvoliť zvyšné jedlo, pričom po raňajkách tri hodiny dodržiavali pôstne okno.

Neustále nosili monitory glukózy v krvi. Počas obdobia dvoch týždňov zaznamenávali každý deň, čo a kedy jedli, pomocou telefónnej aplikácie. Hlásili taktiež, kedy sú hladní.

Turecko schválilo výrobu ruskej vakcíny Sputnik V na svojom území

Vedci zistili, že poklesy hladín glukózy v krvi, známe tiež ako poklesy cukru, boli významne spojené s hladinou chuti do jedla a príjmom energie.

Účastníci s veľkými poklesmi cukru v krvi zaznamenali deväťpercentný nárast chuti do jedla. Druhé jedlo dňa skonzumovali o pol hodinu skôr a zaznamenali celkovú priemernú spotrebu o 300 kalórií viac.

Výskum ukazuje „veľký potenciál pre pomoc ľuďom pochopiť a kontrolovať ich váhu a dlhodobé zdravie,“ hovorí hlavná autorka a genetická epidemiologička Ana Valdesová z University of Nottingham.

Najväčšia očkovacia kampaň v dejinách spustila miliardový biznis. Bitka o Európu vrcholí aj so zápletkou v Bratislave

„Mnoho ľudí bojuje so znížením hmotnosti a jej udržaním. Len niekoľko stoviek kalórií každý deň môže za rok pridať až niekoľko kilogramov na váhe.“

Tento najnovší výskum naznačuje, že hladiny glukózy hodiny po jedle môžu mať stále vplyv na hladinu hladu po celý deň. A to v oveľa väčšej miere, ako sa doteraz myslelo.

Pri Paríži havarovalo ľahké lietadlo, zahynuli štyria ľudia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info