HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Plán obnovy nemôže z väčšiny pacientov občanov druhej kategórie

Na snímke prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko FOTO TASR - Dano Veselský

Plán obnovy nemôže z veľkej časti slovenských pacientov robiť občanov druhej kategórie. Všetci bez rozdielu, v ktorom regióne žijú, si zaslúžia nové alebo zrekonštruované budovy nemocníc a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Tvrdí to prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. Plán by sa podľa neho mal zmeniť tak, aby finančné prostriedky z neho mohli čerpať nielen štátne, ale aj neštátne zdravotnícke zariadenia.

„Ak by sa návrh nezmenil, z veľkej časti slovenských pacientov, ktorí majú tú smolu, že žijú v regióne s neštátnou nemocnicou, robí občanov druhej kategórie,“ uviedol. Poukázal na to, že historicky najväčšia investícia do slovenského zdravotníctva vo výške viac ako 1,1 miliardy má skončiť v zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Podľa ANS ide o „diskriminačné rozhodnutie“, ktoré poškodí celý sektor zdravotníctva na desiatky rokov.

Návrh plánu obnovy pre zdravotníctvo nebol podľa ANS prediskutovaný so zdravotníckymi organizáciami a obsahuje veľké množstvo nedostatkov. Asociácia kritizuje, aby bol akýkoľvek poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti diskriminovaný na základe toho, kto je jeho zriaďovateľ alebo vlastník. „Žiadame, aby pred rozhodnutím o investíciách bola vykonaná dôkladná analýza potrieb zdravotníctva a najmä optimalizácia siete nemocníc,“ zdôraznil Petko.

ANS preto spúšťa kampaň „Pomôž svojej nemocnici“. Vyzýva občanov, aby svojou podporou prispeli k zmene tohto rozhodnutia a pomohli zabezpečiť investície pre svoju nemocnicu na webovej stránke www.pomozsvojejnemocnici.sk.

Raši: Vyzývame vládu, aby umožnila slobodný výber vakcíny proti COVID-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info