HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Bekmatov: Pani europoslankyňa, strategických vecí máme z Ruska viac, ako si myslíte

Artur Bekmatov vysvetlil Lucii Ďuriš Nicholsonovej aké dôležité je pre nás Rusko a jeho strategické suroviny. Zdroj: FB / Artur Bekmatov

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa už nie raz vyjadrila k niečomu, čo vzápätí vyvolalo vášne. Aj tentokrát sa dočkala na svoje slová reakcie, ktorú jej v statuse zaslal Artur Bekmatov, predseda strany Socialisti.sk.

Artur Bekmatov sa rozhodol zareagovať na status Ďuriš Nicholsonovej, presnejšie na otázku, ktorú mala položiť v súvislosti s Ruskom. Europoslankyňa sa mala spýtať, že „čo strategické a prínosné máme my ako krajina od Ruska, keď si až toľko slovenských občanov myslí, že Rusko je náš najväčší strategický partner. A prečo ho považujú za obeť?“

Predseda strany Socialisti.sk sa preto rozhodol, že Ďuriš Nicholsonovej odpovie slušne a veľmi jednoducho. Tak, aby to pochopila.

Z tak nenávideného Ruska máme strategický plyn, ropu, železnú rudu aj jadrové palivo

„Vážená pani europoslankyňa, strategické máme od Ruska tieto veci:

Plyn – 90 percent plynu dovážame. A väčšinu z neho práve z Ruskej federácie. Ak prídete z Bruselu domov a zapnete si plynový sporák, bude v ňom ruský plyn. Ten živí aj štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel a jeho dcérsku spoločnosť Eustream. Ďalej za tranzit ruského plynu cez územie SR inkasujeme od ruskej strany ročne okolo 600 miliónov eur.

Ropu – ropovodom Družba priteká na Slovensko takmer všetka ropa. Keď sa vrátite domov z Bruselu, choďte si zabicyklovať do Ružinova. Uvidíte tam rafinériu Slovnaft, ktorá spracováva ruskú ropu do benzínu, nafty a ďalších produktov. Túto ropu do Slovnaftu priváža štátny podnik Transpetrol.

Železnú rudu – ak náhodou niekedy zavítate do Košíc, najväčší miestny podnik US Steel s 10 000 zamestnancami spracováva železnú rudu, ktorú dovážame z dvoch miest – z Ukrajiny a z Ruska (z oblasti Kursku, Belgorodu a Voronežu). Import sa realizuje prostredníctvom lokomotív štátneho ZSSK Cargo zamestnávajúceho 5 000 zamestnancov. Táto spoločnosť nazvala import železnej rudy ´chrbtovou kosťou nákladnej dopravy na Slovensku´.

Jadrové palivo – Obe jadrové elektrárne Mochovce i Jaslovské Bohunice produkujú elektrickú energiu z jadrového paliva, ktoré importujeme z Ruskej federácie. Keď si nabudúce v bratislavskom byte zapnete nejaký spotrebič, tak pravdepodobne pôjde na elektrinu vyrobenú z ruského jadrového paliva.“

L. Ďuriš Nicholsonová: Zaujímalo by ma, čo prínosné máme my ako krajina od Ruska

Na Slavíne pochovaných 6 845 sovietskych vojakov je cena zaplatená za naše oslobodenie

A aby toho nebolo málo, ako správny socialista Bekmatov pripomína europoslankyni aj oslobodenie našej vlasti sovietskou armádou. „Keď sa najbližšie vrátite z Bruselu do Bratislavy, vyjdite si v centre mesta Puškinovými schodmi na Slavín. Je tam pochovaných 6 845 sovietskych vojakov. To je cena zaplatená za naše oslobodenie. Náš večný dlh, ktorý nikdy nebudeme môcť splatiť, ale ktorého splatenie od nás ani nikto nežiada. Tieto obete – tisíce chlapov, najmä z Ruska, ale aj Ukrajiny, Kaukazu či strednej Ázie, nie sú obetou komunistickej Moskvy, alebo Putinovho Ruska. Je to súčasť obety, ktorú podstúpili národy bývalého ZSSR za nás všetkých“ píše Bekmatov.

„Vážená pani europoslankyňa, pokúsil som sa vám načrtnúť aspoň tie veci, ktoré sú pre Slovensko a jeho obyvateľov strategické. Pevne verím, že ste si po prečítaní tohto textu rozšírili obzory, pochopili nálady obyvateľov, ktorých v europarlamente zastupujete, a že vaša najbližšia návšteva Slovenska bude na základe mojich tipov inšpiratívna,“ odkazuje predseda strany Socialisti.sk europoslankyni Lucii Ďuriš Nicholsonovej.

Matovič musí odísť z vlády a najlepšie aj z politiky. Len kto ho prinúti? dumá Nicholsonová

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info