HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Beňa vypovedá o vynášaní informácií z kauzy Dobytkár. Posúvať veci z vyšetrovania mal exšéf SIS

Kajúcnik Boris Beňa / TASR

Kauza Dobytkár je monštruózny prípad korupcie, ktorý v dejinách našej samostatnosti nemá obdoby. Súvisí s podozreniami na korupciu v prostredí Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). V rámci jej vyšetrovania NAKA zdokumentovala úplatky za vyše 10 miliónov eur a zadržala vyše 20 osôb.

Do väzby dostala takých ľudí ako nitriansky oligarcha Norbert Bödör, podnikateľ Martin Kvietik, či bývalí funkcionári platobnej agentúry Jozef Kožuch a Ľubomír Partika, píše portál HN.

Koncom vlaňajšieho leta však prekvapila informácia, že z polície odchádza šéf tímu Dobytkár. Vzhľadom na úspechy tohto tímu bol odchod jeho šéfa nečakaný. O to viac, že spolu s ním policajné rady opustil aj ďalší dôležitý člen tejto pracovnej skupiny. Kam smerovali ich profesionálne kroky, nechcel v tom čase nikto bližšie špecifikovať.

Z NAKA do SIS

Podľa zistení HN však obaja zakotvili v Slovenskej informačnej službe. Z NAKA ich tam mal stiahnuť vtedajší námestník SIS Boris Beňa, ktorý podľa HN, minimálne šéfa tímu Dobytkár, veľmi dobre poznal už z minulosti. Kedysi bol totiž jeho nadriadeným.

Firmám poslancov sa kopia dlhy. No naše zákony tvrdia, že by podnikať vôbec nemali

Keď sa Beňa stal v roku 2011 generálnym riaditeľom Inšpekčnej služby Ministerstva vnútra vybral si ľudí do pozícií jemu zvereného úradu. Jedným z nich bol aj neskorší šéf tímu Dobytkár.

Z bývalého generálneho riaditeľa inšpekčnej služby sa stal policajný pridelenec v Rumunsku, neskôr príslušník SIS. Nuž a jeho blízky človek zakotvil v NAKA, kde zastával post vedúceho 3. operatívneho oddelenia odboru Bratislava Národnej kriminálnej agentúry Prezídia PZ.

Dvojica však kontakty zrejme nepretrhla, čo začiatkom minuloročného augusta vyústilo do nástupu bývalého šéfa tímu Dobytkár do tajnej služby. Beňa tam v tom čase pôsobil už ako námestník riaditeľa.

„Policajtotút“ sa ma aj dnes snažil atakovať. Ale ja som odišiel do Tatier, píše Harabin

Kajúcnik spolupracuje

V súvislosti s uvedeným preto zaujímavo vyznievajú najnovšie výpovede Borisa Beňu. Toho začiatkom minuloročného decembra zadržala NAKA v rámci akcie Judáš. Beňa zatiaľ z väzby spolupracuje s políciou. Stal sa z neho takzvaný kajúcnik.

A vo svojich výpovediach sa naozaj činí. Spolu s ďalším kajúcnikom, exšéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítom Makóom, sa napríklad postaral o jedno z obvinení na adresu podnikateľa Zoroslava Kollára, ale tiež o zadržanie úradujúceho riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského.

Podľa HN zavaril aj jeho predchodcovi vo funkcii Antonovi Šafárikovi, o ktorom Beňa vypovedá, že posúval informácie oligarchovi blízkemu Slovenskej národnej strane Martinovi Kvietikovi. Mal tak robiť v kauze Dobytkár.

„Niekde sa stala chyba,“ kritizuje Remišovú jej vlastný poslanec a zvažuje, či si vláda vôbec zaslúži jeho dôveru

Podľa zistení portálu Aktuality.sk bol vraj do celej veci zapletený aj dnes už zosnulý bývalý policajný prezident Milan Lučanský. Práve od neho údajne smerovali informácie Beňovi, ktorý ich následne, na pokyn Lučanského, sprostredkúval svojmu nadriadenému Šafárikovi, nuž a ten zas varoval Kvietika.

Exšéf SIS vypovedá

Práve v tejto veci bol na NAKA aktuálne vypovedať Anton Šafárik, ktorý pre médiá v minulosti označil Beňovu výpoveď za výmysel. Pravdepodobne ani teraz nezmenil názor.

Matovič zabudol, že už nie je premiér. A vláda sa mu to bojí pripomenúť

Viac by vedeli povedať samotní vyšetrovatelia kauzy Dobytkár, lenže tí, ktorí ju mali pod palcom v čase údajného vynášania informácií, tam už nie sú. Boris Beňa ich mal ešte v pozícii námestníka SIS stiahnuť do tajnej služby.

Samotná SIS na otázky ohľadne služobného pomeru bývalého šéfa tímu Dobytkár uviedla, že tieto veci sú utajovanou skutočnosťou chránenou zákonom.

„Z tohto dôvodu Slovenská informačná služba štandardne ako všetky spravodajské služby nesmie komentovať žiadne informácie, ktoré by sa týkali prípadnej spolupráce spravodajskej služby s konkrétnou osobou,“ uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.

To je ale hanba! Pčolinská si napísala ospravedlnenku, nezvláda sedieť v parlamente. Ale plat dostáva aj naďalej

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info