HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zoznam problémov AstraZeneca sa rozširuje na krvácanie a problém so zrazeninami má aj Johnson & Johnson

Vakcína od americkej spoločnosti Johnson & Johnson má ďalší vážny problém. Zdroj: TASR

Agentúra EMA začala vyšetrovanie vakcíny od Johnson & Johnson. Našla podozrenia na vznik krvných zrazenín. Rozširuje tiež vyšetrovanie ohľadom vakcíny AstraZeneca, informuje Guardian.

Európska agentúra pre lieky (EMA) skúma správy o vzniku krvných zrazenín u štyroch ľudí, ktorí dostali vakcínu proti Covid-19 od spoločnosti Johnson & Johnson. Zároveň rozšírila vyšetrovanie týkajúce sa vakcíny od AstraZeneca aj na správy o krvácaní.

Zo štyroch závažných prípadov zrážania a nízkej hladiny krvných doštičiek sa tri vyskytli v USA počas zavádzania vakcíny Janssen od spoločnosti J & J. Uviedla to v piatok EMA s tým, že jedna osoba zomrela.  Bola to prvá správa o vyšetrovaní vakcíny J&J zo strany EMA.

Agentúra EMA už potvrdila možné súvislosti medzi vakcínou spoločnosti AstraZeneca a zriedkavými krvnými zrazeninami v mozgu a bruchu.

CNN namiesto spravodajstva politicky podporuje Navaľného, upozorňuje ruský poslanec

Spoločnosť J&J so sídlom v USA uviedla, že si je vedomá správ o krvných zrazeninách, ktoré by pravdepodobne mohli súvisieť s jej vakcínou. Spolupracovala s regulačnými orgánmi na vyhodnotení údajov a poskytnutí relevantných informácií.

Niektoré krajiny v Európe a Ázii už obmedzili používanie vakcíny AstraZeneca Vaxzevria u mladších ľudí. Jednodávková vakcína J & J bola schválená na použitie v EÚ, ale jej zavedenie sa ešte len musí začať. Používa sa hlavne v USA.

Nemecko: Po očkovaní vakcínou od AstraZenecy zaznamenali 42 prípadov trombózy

EMA tiež uviedla, že bolo hlásených päť prípadov syndrómu kapilárneho úniku u ľudí, ktorí dostali vakcínu AstraZeneca. Je to stav, pri ktorom krv uniká z najmenších ciev do svalov a telesných dutín. Je charakterizovaný opuchom a poklesom krvného tlaku.

Vakcíny spoločností J&J a AstraZeneca sú dve zo štyroch schválených vakcín v Európe.

Čoraz viac štátov EÚ už očkuje AstraZenecou len starších ľudí. No Slovensko sem nepatrí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info