HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Americký dvojtýždenník Forbes uvažuje o dodávke stoviek bojových lietadiel na Ukrajinu

Jeden z posledných letu a bojaschopných MIGov - 29 Ukrajiny na letisku vo Vasiľkove pred dvomi rokmi. Zdroj YouTube (@YTAR 4534)

Šialený a drzý plán. Z pohľadu Američanov normálka – pošleme Ukrajincom stovky stíhačov a bombardérov, nech zatočia s Ruskom. Zabudli na jednu maličkosť. Ukrajina je tak ekonomicky zdevastovaná, že už nemá ani na letecké palivo.

„Ukrajinské vojenské letectvo je vo veľmi žalostnom stave. Dodávka použitých amerických stíhačiek do Kyjeva však nepomôže. Povedie dokonca ku katastrofe. Tvrdí David Ax vo svojom článku pre americké vydanie Forbesu.“ Pokračuje portál topwar.ru.

Ukrajinský okrídlený šrot

Autor článku pre Forbes poznamenáva, že stav ukrajinských vzdušných síl je veľmi zlý. Nové lietadlá sa do služby nedostali už veľmi dlho. Na pozadí neustálych hrozieb zo strany „východného suseda“ neschopnosť chrániť vzdušný priestor stavia Ukrajinu do zložitej situácie. Existujúca flotila stále ešte bývalých sovietskych stíhačiek takmer vyčerpala svoje disponibilné možnosti.

Kremeľ sa obáva, že Ukrajina neodmieta silové riešenie situácie v Donbase

Naivita bez hraníc

Zdá sa, že východisko z tejto situácie navrhol Steve Blank, výskumný pracovník z Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky. Ponúkol, že „do Kyjeva prevezie až sto stíhačiek F-15, radarové detekčné lietadlá E-2, lietajúce stíhacie tankery KC-135, ako aj vysoko presné zbrane a komunikačné systémy.“ Píše topwar.ru. (Pozn. red. HD. – Steve Blank je podnikateľ v Silicon Valley so sídlom v Pescaderu v Kalifornii.)

Môžu tam poslať celé svoje letectvo

Tento návrh však nebude východiskom zo situácie, myšlienka je spočiatku odsúdená na neúspech, tvrdí David Ax na stránkach Forbesu. „Aj keď USA bezplatne prevedú všetky lietadlá na Ukrajinu, bude si to vyžadovať obrovské náklady, na ktoré Kyjev jednoducho nemá prostriedky.“

Jednoducho – hlúposť!

„Prestavba ukrajinského letectva zo sovietskych lietadiel na americké bude trvať roky. A niekoľkomiliónové výdavky na kompletnú reštrukturalizáciu infraštruktúry a preškolenie pilotov. Samotné lietadlá musia byť aktualizované, vybavené zbraňami atď. Ukrajina si jednoducho nebude môcť dovoliť také náklady, aj keď musí zaplatiť malú časť z nich.“ Píše topwar.ru.

Uzavrieť pred Rusmi oblohu nad Ukrajinou v súčasnosti nie je vôbec možné. Ani technicky, ani ekonomicky.

(Medzititulky. red. HD.)

Choré! Ukrajina „udelila povolenie“ lietať vojenským lietadlám NATO nad Krymom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info