fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kolíková do výberových komisií dosadzuje iba svojich ľudí

Mária Kolíková / Fotokoláž (via TASR)

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková neskrývy, že do výberových komisií dosadzuje primárne iba svojich ľudí. Stále ide o tých istých ľudí! píše na svojom facebookovom profile Blog investigatívnej žurnalistiky

Za posledný rok ministerstvo vyhlásilo dvadsaťtri výberových konaní – medzi nimi dvadsať na predsedov okresných súdov, dve na predsedov krajských súdov a jedno na predsedu Špecializovaného trestného súdu.

Podivuhodná štatistika

Z dvadsiatich troch „výberoviek“ sedel vo výberovej komisii dvadsaťkrát (!) sudca Anton Jaček a jedenásťkrát sudca Roman Greguš, tvrdí sa v blogu.

Anton Jaček je dlhoročný predseda Krajského súdu v Trnave, kam by sa mal podľa návrhu novej súdnej mapy presunúť krajský súd z hlavného mesta (*prečo asi, určite nie preto, aby sa posilnila pozicia „Obľúbenca“ pani Kolikovej ).

Ak chceš udržať mier, musíš mať nabité!

Mnohí sudcovia už proti tomuto zámeru kriticky vystúpili.

Roman Greguš zase od vlaňajška vedie Krajský súd v Nitre. Podľa kuloárnych informácií bol jedným zo strojcov novej súdnej mapy, ktorú presadzuje ministerka Mária Kolíková.

V databáze ministerstva spravodlivosti je pritom tridsať mien za ministerstvo a osemdesiatosem za súdnu radu. Desiatky z nich do výberovej komisie nezasadli ani raz! Prečo ministerka Mária Kolíková dosadzuje do komisií tak často práve týchto dvoch sudcov?

„Z databázy vždy vyberám takých, s ktorými mám maximálnu možnú zhodu v hodnotovom nastavení. Ktorí, ak sa dá, majú aj dlhoročné skúsenosti s riadením súdu. Proces výberových konaní, tak ako som ho svojho času ako štátna tajomníčka nastavovala s ministerkou Žitňanskou, je verejný, transparentný a nie je tu žiadny priestor na politikárčenie,“ povedala pre Plus7dní Kolíková.

Oveľa transparentnejší by však bol proces vtedy, keby boli kandidáti do komisií vyberaní z databázy striedavo alebo náhodným elektronickým výberom. Keď už totiž niečie meno v databáze figuruje, nemali by byť pochybnosti o jeho čestnosti, odbornosti, neúplatnosti a hodnotovom nastavení, uzatvára vo svojom statuse Blog investigatívnej žurnalistiky.

MIMORIADNE: Rakúsky súd rozhodol, že testy sú protizákonné! Mainstream sa pokúša zamlčiavať fakty

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info