fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Keby sme rešpektovali zákony ako členovia vlády, celé Slovensko nepodmienečne sedí

Exšéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek / Fotokoláž

Zákony a zákonnosť. Predpokladá sa, že v slušnej spoločnosti sú to rešpektované pojmy. A ak nie, mali by prichádzať sankcie za ich nedodržiavanie. Na Slovensku je to však momentálne inak.

„Ani premiér Heger nemôže všetko a je podriadený ústave a zákonom. Alebo inak, aj svojvôľou sa tiež rozkladá štát a znižuje jeho dôveryhodnosť.“ Píše v statuse na sociálnej sieti expert na legislatívu a bývalý elitný vyšetrovateľ nezákonností – Jozef Šátek.

Reprofoto FB (@Jozef Šátek)
Nedotknuteľní, neobmedzení

„V našej malej slovenskej ´džamahírii´ si môžu tí ´hore´ čokoľvek zmyslieť a už to fičí. Stačí premiérom Hegerom prehlásiť, že si z ministerstva financií ´prenáša´ k sebe na úrad vlády dokončenie plánu obnovy. A s tým aj celý personálny ansámbel, ktorý sa jeho spracovaním doteraz zaoberal. “ Píše Jozef Šátek.

 

Šátek: Prezidentka Čaputová by mala predvídať vznik hlbšej koaličnej krízy ohrozujúcej záujmy Slovenska

Logická analógia

„Médiá bez problémov začnú špekulovať, že Heger bude musieť rozhodnúť, koho poveriť uplatňovaním plánu v praxi. Taký človek by potom mal s podporou premiéra kontrolovať ostatné ministerstvá, či robia to, čo sľúbili.“ Pokračuje autor statusu a z toho usudzuje nasledovné:

„Ak sa premiérom stane bývalý minister pôdohospodárstva, tak si pod seba zoberie riadenie Poľnohospodárskej platobnej agentúry alebo ak by to bol minister vnútra, tak NAKA či minister obrany Vojenské spravodajstvo, či ako ?“

Konajú, čo si zmyslia

Jozef Šátek dáva aj iný príklad: „Alebo inak, ak si premiér Heger zmyslí, tak si môže z jednotlivých ministerstiev vybrať ako čerešničky čokoľvek, čo sa mu bude pozdávať a vytvorí si také svoje malé superministerstvo na úrade vlády?“

Rozumejú vôbec Remišová a Kollár ako funguje vládna štvorkoalícia? pýta sa Jozef Šátek

Zákony sú jasné

„Čudné, len to akosi neviem nájsť v zákone č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Hegerova právomoc byť vedúcim ´plánu obnovy´ sa skončila podaním demisie bývalým predsedom vlády Matovičom a jeho menovaním do premiérskej pozície. Skrátka, teraz je to na Matovičovi a Heger môže maximálne radiť.“

Že je to absurdné, protiústavné a protizákonné, že je to zjavné prekročenie kompetencií, čiže v konečnom dôsledku možno trestné, ale určite hlúpe, to už nikoho netankuje.“ Končí status Jozef Šátek s tým, že sa naozaj treba spýtať – to už fakt nikomu na Slovensku neprekáža?

(Medzititulky red. HD.)

Bývalý vyšetrovateľ Šátek odkrýva „sivú eminenciu“ OĽaNO. „Kde zanechal stopu, tam tráva nerastie“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info