fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán uvítal „konštruktívne“ rozhovory o jadrovej dohode. Ponuku rozmrazenia aktív 1 mld. USD odmietol

Námestník výkonného generálneho tajomníka EÚ pre vonkajšie vzťahy (EEAS) Enrique Mora s ochranným rúškom (vpravo) odchádza z hotela Grand Hotel Wien, kde za zatvorenými dverami pokračujú nukleárne rozhovory s Iránom vo Viedni 6. apríla 2021. (TASR/AP Photo/Florian Schroetter)

Irán odmietol návrh USA na zastavenie obohacovania uránu nad 20 percent výmenou za rozmrazenie aktív v hodnote 1 miliardy dolárov. Uviedol to hlavný vyjednávač Teheránu po prvom kole rokovaní o obnovení jadrovej dohody z roku 2015, informuje portál RT.

Vyjednávač Abbas Araghči, ktorý je tiež námestníkom iránskeho ministra zahraničia, prezradil vývoj po utorkových rokovaniach vo Viedni. Podľa neho sú „konštruktívne“.

Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko sprostredkovali rozhovory. Cieľom je prinútiť USA, aby sa znovu pripojili k jadrovej dohode Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) po tom, čo od nej v roku 2018 jednostranne odstúpil bývalý americký prezident Donald Trump.

Vo Viedni boli prítomní aj zástupcovia ostatných signatárov JCPOA – Rusko a Čína. Všetci vyjednávači by mali zostať v rakúskej metropole až do najbližšieho piatkového stretnutia.

Facebooku unikla masívna databáza 533 miliónov používateľov. Gigant tvrdí, že ide iba o „staré údaje“

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Saíd Chatibzadeh v utorok pre Press TV uviedol, že musia byť okamžite zrušené všetky americké sankcie voči Iránu. Vyzval Washington, aby dodržiaval dohodu JCPOA.

Hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price novinárom povedal, že Washington privítal nepriame rozhovory s Iránom vo Viedni ako spôsob možného návratu k jadrovej dohode.

Rakúsko sa môže v lete „vrátiť do normálu“, tvrdí kancelár Kurz

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info