fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Fico: Lipšic je najzbytočnejší šéf špeciálnej prokuratúry, Žilinka by mal situáciu riešiť

Robert Fico tvrdí, že Daniel Lipšic je nájomný inkvizítor Matoviča a koalície. Fotokoláž (via TASR)

Predseda Smeru-SD Robert Fico vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby čo najrýchlejšie riešil „vecný problém“ fungovania prokuratúry v súvislosti so šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Danielom Lipšicom. Jeho pozíciu označil za neudržateľnú, potrebu vidí v jeho odchode.

Argumentuje jeho možnou zaujatosťou, politickou aj právnickou históriou. Označil ho za najzbytočnejšieho špeciálneho prokurátora na svete.

Fico hovorí o vážnych podozreniach v súvislosti s aktuálnou situáciou a o prípadných či už podaných trestných oznámeniach napríklad pre nákup antigénových testov, samotestov, pre pochybnosti okolo nákupu vakcíny Sputnik V, ale aj pre vyše 10.000 úmrtí na ochorenie COVID-19. „Tieto udalosti budú predmetom podávania rôznych trestných oznámení,“ tvrdí Fico s tým, že ak by sa dostali do roviny stíhania, patrili by do pôsobnosti ÚŠP. „Máme veľké obavy, ako sa špeciálna prokuratúra pod vedením pána Lipšica zhostí takejto úlohy,“ podotkol.

Šéf Smeru-SD namieta Lipšicovu zaujatosť vzhľadom na jeho politickú, ale aj právnickú minulosť. Okrem toho, že ho považuje za politického nominanta expremiéra Igora Matoviča (OĽANO), poukázal na jeho vystupovanie vo viacerých závažných kauzách ako Očistec, Plevel a podobne. Pripomenul, že Lipšic v nich zastupoval viaceré osoby. Dodal, že ak by nemal byť aktívny vo veciach, kde hrozí jeho zaujatosť, všetko by padlo na jeho podriadeného Petra Kysela. Za najlepšie riešenie preto Fico považuje Lipšicov odchod.

Smer už eviduje cez 400 000 podpisov na iniciovanie referenda o voľbách

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info