fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Do roku 2030 nahradia roboty státisíce pracovných miest v ropnom a plynárenskom sektore

Ilustračný obrázok / pixabay

Podľa novej analýzy spoločnosti Rystad Energy môžu roboty v priebehu nasledujúcich 10 rokov ukradnúť prácu približne jednému z piatich pracovníkov, ktorí sú zamestnaní v ropnom a plynárenskom sektore, informuje portál RT.

Rystad Energy predpokladá, že do roku 2030 by sa mohlo automatizovať najmenej 20 percent pracovných miest v odvetviach, ako sú vŕtanie, prevádzková podpora a údržba. To by podľa niektorých kľúčových krajín produkujúcich energiu mohlo ovplyvniť viac ako 400 000 pracovných miest.

Výpočty Rystad Energy ukazujú, že robotikou v ropnom priemysle by mohlo byť najviac zasiahnuť ruských a amerických zamestnancov. O prácu môže prísť 200 000, respektíve 140 000 ľudí. Štúdia však nič nehovorí o možnom poklese pracovných miest v Saudskej Arábii, najväčšom vývozcovi ropy na svete.

Pandémia Covid-19 zničila až šesť miliónov pracovných miest v EÚ. Najviac postihnutá je mladá generácia

Roboty sú vyvíjané dodávateľom ropných a plynových vrtov v Texase, spoločnosťou Nabors. Web spoločnosti ponúka širokú škálu robotov schopných pracovať vo vrtných oblastiach. Napríklad „elektrický podlahový robot v podobe vŕtačky“. Môže „znížiť potrebu manuálnej práce na vŕtacej plošine“. Alebo „elektrický robot Roughneck“ môže nahradiť „všeobecnú potrebu zamestnancov“.

Prijatie robotiky v oblasti inšpekčných, údržbových a opravárenských operácií (IMR), najmä pre podmorské činnosti, si podľa operátorov Rystad Energy získalo medzi operátormi najväčšiu pozornosť za posledné roky. Patria sem diaľkovo ovládané vozidlá (ROV) a hadie robotické ramená, aké vyvinula Kongsberg Maritime v spolupráci s nórskou národnou ropnou a plynárenskou spoločnosťou Equinor.

Aj keď by žiadny pracovník nebol rád, keby počul, že ho nahradí robot, spoločnosti, pre ktoré pracujú, majú z tohto prechodu úžitok. Spoločnosť Rystad Energy odhaduje, že o 10 rokov môžu znížiť náklady na prácu s vrtmi o niekoľko miliárd dolárov.

Rakúsko sa môže v lete „vrátiť do normálu“, tvrdí kancelár Kurz

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info