fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruská prokuratúra nariadila ďalšie vyšetrovanie Navaľného protikorupčnej nadácie

Alexej Navaľnyj / TASR (AP)

Protikorupčná nadácia hlavného oponenta Kremľa Alexeja Navaľného, ktorý si odpykáva trest odňatia slobody, je predmetom nového vyšetrovania ruských úradov. Ide o podozrenie z páchania extrémistických aktivít, uviedol vo videu zverejnenom v noci na piatok na sociálnych sieťach riaditeľ a právnik nadácie FBK Ivan Ždanov.

„Je zrejmé, že niečo pripravujú. Zase ďalšiu podlosť,“ vyhlásil vo videu Ždanov a ukázal kópiu listu moskovského prokurátora, ktorý vyšetrovanie nariadil.

V liste sa uvádza, že predmetom kontroly je  „dodržiavanie právnych predpisov o neziskových organizáciách a boj proti extrémistickým aktivitám“.

Spravodajský portál Meduza.io spresnil, že v rámci kontroly prokuratúra požaduje, aby FBK poskytla informácie o štruktúre a členoch organizácie, informácie o príjmoch a výdavkoch a „zoznam prijatých účelových finančných prostriedkov v rozpise podľa rokov“. V auguste 2019 Vyšetrovací výbor Ruskej federácie začal voči FBK trestné stíhanie vo veci prania špinavých peňazí.

V októbri toho istého roku ruské ministerstvo spravodlivosti zapísalo FBK do registra „zahraničných agentov“, kam sú v Rusku zaraďované všetky právnické subjekty, ktoré dostávajú finančnú podporu zo zahraničia.

Monitorovacia komisia hovorí, že Navaľnyj problémy s chrbtom simuluje. On im odkázal, že sú gauneri

Navaľného nadácia FBK sa venuje odhaľovaniu korupcie a zverejňovaniu týchto prípadov, pričom jej investigatívne videá majú vysokú sledovanosť.

Dôsledkom týchto jej aktivít však bolo aj to, že v minulosti sa vo viacerých pobočkách FBK v celom Rusku uskutočnili policajné prehliadky a razie i vypočúvanie zamestnancov.

Navaľnyj, ktorý je jednou z výrazných postáv ruskej opozície, bol vo februári odsúdený na dva a pol roka väzenia za údajné porušenie nariadení vyplývajúcich z podmienečného trestu vyneseného nad ním v kauze sprenevery známej ako Yves Rocher. Momentálne je vo väzenskom tábore v meste Pokrov vzdialenom asi 100 kilometrov východne od Moskvy.

Nedávno Navaľnyj na sociálnych sieťach zverejnil status, že má silné bolesti chrbta a znecitlivenú jednu nohu. Na protest proti nedostatočnej lekárskej pomoci vyhlásil tento týždeň hladovku. Vedenie väznice odmietlo jeho obvinenia, že by neumožnilo, aby ho navštívil lekár.

Kremeľ nesleduje správy o Navaľného zdraví, je to vec vedenia väznice

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info