Biden telefonoval so Zelenským; vyjadril neochvejnú podporu suverenite Ukrajiny
02 | 04 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Americký prezident Joe Biden potvrdil v piatok za USA "neochvejnú podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny čeliacej pretrvávajúcej agresii Ruska v Donbase i na Kryme". Biden sa takto podľa vyhlásenia Bieleho domu vyjadril v piatkovom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, informovala agentúra AFP.


Išlo prvý telefonát, ktorý Biden so Zelenským absolvoval od svojho januárového nástupu do funkcie. Došlo k nemu po tom, ako Rusko v piatok varovalo Západ, že ak rozmiestni svoje ozbrojené sily okolo Ukrajiny, tak Moskva prijme ďalšie opatrenia na zaistenie svojej bezpečnosti.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyslovil takéto varovanie deň po tom, ako Zelnskyj obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Opatrenia, aké by Moskva prijala, však Peskov nekonkretizoval a trval tiež na tom, že Rusko sa Ukrajine nevyhráža.

Zelenskyj v piatok na Twitteri uviedol, že sa "rád" porozprával s Bidenom, pričom partnerstvo Kyjeva s Washingtonom označil za "kľúčové" pre Ukrajincov.

Bidenov syn Hunter priznal, že peniaze zarobené na Ukrajine minul na alkohol a drogy
Kontroverzný potomok aktuálneho amerického prezidenta Hunter Biden sa vo svojej knihe „Krásne veci“ (Beautiful Things) priznal, že státisíce dolárov, ktoré zarobil po prevrate na Ukrajine ako člen správnej rady ukrajinskej plynárenskej spoločnosti... Čítať ďalej
02 | 04 | 2021 | Gabriel Matta


Ukrajina i Spojené štáty tento týždeň hlásili presuny ruských vojakov na anektovanom Krymskom polostrove a pri rusko-ukrajinských hraniciach - v blízkosti území kontrolovaných proruskými separatistami.

Zelenskyj vo štvrtok obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou, pričom uviedol, že "napínanie svalov formou vojenských cvičení a možné provokácie v pohraničných oblastiach sú tradičné ruské hry."

Peskov zhromažďovanie vojakov pri hraniciach s Ukrajinou priamo nepotvrdil. Vo štvrtok však zdôraznil, že Rusko má právo presúvať vojakov po svojom území podľa svojho uváženia.

Ukrajinskí ministri zároveň vo štvrtok rokovali o aktuálnej bezpečnostnej situácii s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom. Washington prisľúbil, že sa v prípade ruskej "agresie" postaví na stranu Ukrajiny.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera.

Putin je pripravený posilniť ruské vojská pri Ukrajine, ak bude Západ napätie eskalovať
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že Rusko prijme ďalšie opatrenia na zaistenie svojej bezpečnosti, ak Západ rozmiestni svoje posily okolo Ukrajiny. Čítať ďalej
02 | 04 | 2021 | Imrich Kovačič / TASR