HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA: V továrni sa znehodnotilo 15 miliónov dávok vakcíny J&J

Ilustračný obrázok čínskej vakcíny /TASR

Približne 15 miliónov dávok jednodávkovej vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) bolo znehodnotených v dôsledku chyby, ku ktorej došlo v americkej továrni. Vo štvrtok o tom informovala agentúra DPA.

Americký farmaceutický gigant J&J pre agentúru AFP potvrdil, že šarža dávok vo fabrike spoločnosti Emergent BioSolutions v štáte Baltimore „nespĺňala kvalitatívne štandardy“. Presný počet znehodnotených dávok vakcín však nespresnil.

Spoločnosť tiež uviedla, že šarža ani „nepostúpila do plniacej a dokončovacej fázy výrobného procesu“. Podľa predstaviteľov federálnej vlády išlo o ľudskú chybu.

Reportáž denníka The New York Times však naznačila, že problémy s kontrolou kvality v tejto továrni by mohli mať vplyv aj na budúcu produkciu. Očakáva sa, že situáciu prešetrí americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA). Ten zatiaľ pre AFP uviedol len, že si je „vedomý situácie“.

Spoločnosť J&J informovala, že do predmetnej továrne vysiela ďalších odborníkov, aby „dozerali na, riadili a podporovali celý proces výroby vakcín“. To jej umožní dodať „počas apríla“ ďalších 24 miliónov dávok vakcíny.

Fabrika spoločnosti Emergent BioSolutions zatiaľ podľa firmy J&J nemá od amerických regulačných úradov povolenie vyrábať jednu zo zložiek jej vakcíny. Podľa správ amerických médií sa však očakáva, že táto továreň v budúcnosti vyprodukuje desiatky miliónov dávok očkovacej látky.

Škandál: Lekárka mala odmietnuť ošetriť dieťa, lebo nebolo na detskej pohotovosti!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info